Кожного року в Києві з’являється десятки новобудов. З кожним роком на будівництво багатоповерхівки витрачається все менше і менше у зв’язку з впровадженням сучасних технологій будівництва. Але не всі проєкти закінчуються вдало для інвесторів. Чим більше будується квартир і зростає попит на ринку нерухомості, тим більше з’являється недоброчесних забудовників. Далі на kyiv-future.com.ua.
Проблеми в законі
В Києві частими випадками буває, коли будівництво багатоповерхівки не вкладається в терміни, а потім перетворюється в «довгобуд» чи взагалі «заморожується будівництво». Дуже часто це пов’язано із недотриманням закону самими забудовниками. Наприклад, місцева влада видає їм дозвіл на будівництво 10-ти поверхового будинку. Замість нього з’являться комплекс в 25 поверхів. Зрозуміло, що тоді мерія не може ввести в експлуатацію будинок, адже порушено правила договорів. Проте крайніми залишаються в такому випадку саме інвестори новобудови. В законодавстві пов’язаному з нерухомістю є прогалини.
Це стосується не лише столиці, але й інших областей, але порівняно з усіма регіонами, в Києві будівництва нового житла в рази більше. Мерія міста, переглянувши документацію компанії, проєктні плани – вирішує давати чи не давати дозвіл. Якщо результат є позитивним, то забудовник приступає до роботи. До моменту, коли забудовник доходить до здачі в експлуатацію комплексу, мерія немає важелів впливу на будівництво. Адже саме тоді й відбуваються порушення і ніхто не може зупинити роботи на цьому етапі. Ніхто не відкидає варіант, коли компанія може домовитись з перевіряючими органами і вони закривають очі на порушення. У випадках, коли такої можливості немає, новобудова просто стоїть, а інвестор не можуть отримати документи на свою нерухомість.
Наступною прогалиною в законодавстві є незахищеність інвесторів. Якщо людина плануючи купити житло, вкладає свої в будівництво, а забудовник просто напросто «кидає» покупця. Наприклад, компанія провела хорошу маркетингову компанію і коли в будівництво інвестори вклали велику суму грошей, десь на середині будівництва – фірма «заморожує будівництво» чи оголошує себе банкрутом. Покупець немає можливостей отримати назад свої гроші. Не кажучи вже про всю суму, то хоча б частину. Такі соціальні програми захисту наразі відсутні. Якщо купуючи будинок, людина зіткнулась із забудовником, що порушує закон, вона залишається сам на сам зі своїми проблемами. Тому повинен бути орган, який контролюватиме забудовників на всіх стадіях роботи, в тому числі й бухгалтерію, щоб уникнути випадків штучного банкрутства компаній. Якщо буде орган, який відповідатиме за реалізацію будівництва і гарантуватиме вклали. Тоді інвестор будуть захищені.
Як не потрапити в аферу з нерухомістю
- Звертайте увагу на ціни. Перед тим, як вкладати кошти в будівництво, порадьтесь з ріелторами чи вивчіть ситуацію на ринку самостійно. Потрібно визначити середню вартість житла в районі, де ви купуєте. Якщо ціна сильно занижена є ймовірність, що така покупка є потенційно небезпечною.
- Перегляньте плани на будівництво та, як виглядатиме сам об’єкт. Інколи документація, яку підписують в мерії, не співпадає з реальним планом будівництва. Це може свідчити про самовільну забудову без необхідних документів.
- Дізнайтесь в реєстрі для чого саме призначена земельна ділянка. Забудовник може володіти землею і мати дозвіл на будівництво. Але не завжди – це може бути дозвіл на новобудову.
- Вам не дозволяють потрапити до місця будівництва. Якщо забудовник чесний, йому нема чого приховувати і він відкритий для інвесторів. У випадках коли інвесторам не дозволяють поглянути на об’єкт і процес робіт, то варто добре задуматись.