На початку ХХІ століття в Києві сформувалась найбільша спільнота ІТ фахівців. Саме в столиці України розташувалась найбільша кількість ІТ компаній, а також – розвинена інфраструктура офісів та коворкінгів. Докладніше про те, як розвивалась ІТ-сфера в Києві розповідаємо в статті на kyiv-future.
Початок ери ІТ
Історія українського ІТ розпочалась в середині ХХ століття. У 1951 році в лабораторії обчислювальної техніки київського Інституту електротехніки було створено перший в континентальній Європі комп’ютер . Тож, для ІТ індустрії в Україні було сильне підґрунтя – фахівці та інженери з фундаментальними знаннями, а першими айтівцями ставали розробники автоматизованих систем управління.
Все ж, до 1990-х років ця сфера розвивалась повільно через брак техніки та недоступність інформації. У незалежній Україні ІТ-сектор теж спочатку не сильно виділявся в економічному плані. Проте, він мав небагато обмежень, а тому почав швидко зростати. Особливо цьому сприяла робота через ФОПи.
Також у 1990-х роках почали з’являтись перші компанії, але їх розвиток перебігав ізольовано. Лише через 10 років вони почали спілкуватись та об’єднувати зусилля. Структурування українського ІТ триває з 2004 року, коли було створено першу ІТ Асоціацію. Надалі представники галузі згуртувались та проводять багато спільних заходів. Наприклад, в червні 2024 року в Києві відбувся шоурум українського програмного забезпечення «Своє. ІТ 2024».
Становлення та розвиток ІТ-сфери
У 2000-х роках ІТ-сфера в Україні взагалі та в столиці зокрема почала бурхливо розвиватись. Водночас держава почала звертати на неї увагу та ставитись як до бізнесу.
Одним із ключових проблемних питань була нестача кваліфікованих спеціалістів. Якісна профільна освіта була практично відсутня. Гравці ринку самостійно створювали рішення для підготовки кадрів. Одним із них було навчання та стажування в компаніях. Згодом почали з’являтись профільні курси, такі як GoIT, Mate Academy та Cyberbionic Academy.
Висока конкуренція за талановитих та здібних співробітників сприяла тому, що ІТ компанії почали переїжджати до бізнес-центрів та дбати про інфраструктуру. Особливо помітно це було в Києві, де зосередились найбільші представники індустрії.
Тим часом у світі українські айтівці також ставали відомими, а відповідно почала зростати вартість їх послуг. Якщо на початку 2000-х років середня заробітна плата ІТ-фахівця складала $200-500 доларів, то у 2005 році вона зросла до $1000-1500, а в кінці десятиліття досягла рівня $2000-2500.
Упродовж 2010-х років сектор ІТ-аутсорсингу став третім найбільшим експортом України. Ця цифра почала стрімко зростати після 2014 року. До того ж, українські виші почали готувати ІТ-фахівців. У цей період випуск на рік складав понад 30 000 осіб. Таким чином, в країні з’явилось багато молодих та амбітних спеціалістів, які долучались до роботи у провідних компаніях світу та засновували свої проєкти, як-от Grammarly, Petcube та Preply.
Варто зазначити, що факультет «Інформатика та обчислювальна техніка» у КПІ було відкрито ще у 1962 році. Проте, фундаментальна освіта завжди трохи відставала від практики. Інші подібні факультети в КНУ, Києво-Могилянській академії, НАУ та інших вишах з’явились уже в роки незалежної України.
Станом на 2017 рік в Україні було 13 409 IT і телекомунікаційних компаній та понад сто центрів досліджень і розробок, більшість з яких зосередилась у Києві. Обсяг ІТ-сфери продовжував зростати. Тож, її перспективи були очевидними. Навіть пандемія коронавірусу не стала цьому процесу на заваді. Навпаки, продукти ІТ-сфери стали ще більше потрібними, а дистанційна робота дозволила фахівцям продовжувати проєкти без втрат.
ІТ в Києві після початку повномасштабного вторгнення
На початку 2022 року Київ був відомий як головний технологічний хаб країни з максимальною концентрацією фахівців та компаній ІТ-сфери. Після початку повномасштабного вторгнення, багато представників ІТ-спільноти переїхали до більш безпечних локацій. Так, кількість фахівців галузі у Львові зросла практично втричі.
Все ж, релокація була вимушеною, а тому для багатьох – тимчасовою. Коли ситуація в Києві почала покращуватись, ІТ-компанії та фахівці почали повертатись до столиці. Наразі в міста працюють близько 65% від довоєнної кількості працівників.
Попри складну ситуацію в Україні та світі, продовжували з’являтись нові вакансії. Студенти навчаються та випускаються щороку, багато людей приходять в ІТ уже в дорослому віці. Задля цього восени 2022 року в «Дії» було створено безкоштовний курс для всіх українців віком від 21 року. Тож, для всіх охочих в даній сфері у Києві є всі можливості для працевлаштування та кар’єрного зростання. Звісно, попит завжди є більшим на досвідчених спеціалістів. Але студенти та випускники теж можуть знайти для себе цікаві проєкти.
Таким чином, навіть у часи війни Київ не втрачає позицій як ІТ-столиця України. Розвиток галузі продовжується, компанії та університети працюють, а українські ІТ-спеціалісти та їх продукти мають попит на світовому ринку.