У Києві є багато цікавих та незвичайних скульптур, які не лише приманюють туристів, а й захоплюють містян. Пропоную й вам прогулятися вулицями міста та звернути увагу на скульптури, присвячені їх величності – котам. Далі на kyiv-future.
Виделковий кіт
Цей білосніжний котик опинився на дереві поблизу “Золотих воріт” у 2009 році, як подарунок місту від Володимира Колінька. Відомо, що чотирилапого створив скульптор з Луганська, Костянтин Скритуцький з 600 одноразових виделок. У 2021 році котик вперше зліз з дерева, щоб відправитися на реставрацію до Софії Грабовецької. Також про золотоворітського мурчика існує місцева легенда, яку вигадали аби екскурсоводам було простіше пояснювати туристам, звідки зʼявився цей пухнастик.
За легендою у Києві споконвіку жили коти, які захищали зерно та жіночі черевики від гризунів. Як тільки пухнастим воякам вдалося вигнати останнього гризуна зі своєї території, вони ослабили пильність і солодко поснули на сонечку. Аж ось зʼявився новий ворог – Пластик. Ворог був усюди, адже в нього загортають їжу, ним їдять, з нього навіть виготовляють жіночі черевики та капелюхи!
Хвостаті довго думали, що ж робити з новим ворогом, адже зубами та кігтями тут не зарадити. Вони вже й опустили лапи, як раптом, у центрі міста зʼявився Виделковий кіт. Це був незвичайний котик, він володів надприродною силою, яка притягувала до нього пластикові виделки з усіх куточків столиці. Відтак його шерсть ставала гарнішою та густішою, а сміття на вулицях меншало. Своєю оригінальністю котик привертає до себе увагу та нагадує перехожим, що варто не тільки переробляти пластик, а й менше ним користуватися.
Де шукати мурчика? Він сидить на дереві поблизу станції метро “Золоті ворота”.
Кіт Пантелеймон
Пантелеймон – це скульптура перського кота, який зʼявився у золотоворітському сквері у 1998 році, навпроти ресторану “Остерія Пантагрюель”, у якому він мешкав. Пантелеймон був котом власниці ресторану Маргарити Січкар та незамінним талісманом закладу. Чотирилапого любили як відвідувачі, так і персонал.
Якось у ресторані здійнялася пожежа, в ній пухнастий улюбленець сотень відвідувачів загинув. У памʼять про мурчика на добровільні пожертви постійних відвідувачів та друзів ресторану було встановлено бронзовий памʼятник загиблому котові. Також існує легенда, що кіт завчасно попередив усіх відвідувачів про пожежу, однак сам врятуватися не встиг.
Памʼятник створив відомий скульптор Богдан Мазур. Спочатку біля кота сиділа пташка, однак туристи кілька разів її спилювали, щоби забрати собі як сувенір. Тому невдовзі реставратори полишили спроби відновити скульптуру й залишили кота без пернатого друга.
Серед киян існує повір’я, що бажання обов’язково збудеться, якщо потримати кота за хвіст та вухо поклавши йому під лапу монету.
Де шукати пухнастика? Сидить на постаменті поблизу станції метро “Золоті ворота”.
Кіт Бегемот
Скульптура кота Бегемота зʼявилася на Андріївському узвозі у 1990-х роках. Її виготовив архітектор Василь Татарський на замовлення власника невеликого ресторану. Він зробив кота з бетону, а його очі з пляшок шампанського. Відтак фасад ресторану прикрасив кіт Бегемот, що тримає в руках виделку та стакан. Подейкують, що увечері очі хвостатого світилися. Нова вивіска ресторану одразу ж привернула увагу чисельних відвідувачів та зацікавила туристів.
Одного дня кіт раптово зник разом із власником ресторану. Ніхто вже й не сподівався побачити втраченого улюбленця містян, та через 10 років кота знайшли у підвалі колишнього ресторану. Він був у занедбаному стані, порепаний та брудний. Татарський хотів його забрати, та нові власники попросили за це плату.
У 2024 році кіт Бегемот повернувся на Андріївський узвіз, однак дещо іншим. Василь Татарський виготовив нового Бегемота з бронзи. Кіт схожий на попередника саркастичною посмішкою, проте він трохи меншого розміру, а замість виделки у його руках красується примус з написом “Палай Москва”. Булгаківський Бегемот в романі “Майстер і Маргарита” хотів спалити Москву, то чому б й цьому котові не спробувати?
Де шукати чотирилапого? Сидить на балконі будівлі за адресою Андріївський узвіз, 11.
Кіт-мандрівник
Цього котика прозвали мандрівником не просто так, він має загадкову таємницю зникнення, яку не змогли розгадати навіть його господарі. Де був котик залишається тільки здогадуватися. Певно власники котів часто стикаються з подібним, коли обшукали всю квартиру в пошуках хвостатого, а потім він сам зʼявляється невідомо звідки, ніби нікуди й не зникав.
У 2018 році котика в жупанчику з рибками поставили на вході крамниці “Narodniy Dim Ukraina”. Відтоді він разом з пташкою на хвості зустрічав киян та гостей столиці, які вирішили завітати до крамниці по сувеніри чи рідкісні речі, створені українськими майстрами. З часом магазину довелося переїхати на інше місце, отож і котика забрали з собою. Це була перша подорож мурчика. На новому місці з котиком радо фотографувалися діти та дорослі. Він дуже полюбився містянам і вабив туристів. Словом, котик був тим магнітом, що притягував до крамниці нових покупців.
Одного дня котик таємничо зник. Вочевидь відправився у нову подорож, але забув попередити господарів. Власники крамниці довго шукали скульптуру, але так і не змогли знайти. Вони вже й полишили спроби, змирилися з втратою улюбленця, аж ось трапилося диво. Котик повернувся зі своєї загадкової подорожі та знову запрошував до крамниці перехожих, ніби нікуди й не зникав. Відтоді котика прозвали мандрівником.
Де шукати хвостатого? Сидить поруч крамниці “Narodniy Dim Ukraina” на вулиці Ярославів Вал 14-А.
Кіт Тяпа
Тяпа – це ще один кіт на титул мандрівника, але у нього кардинально інша історія. Тяпа – це чотирилапий, який був постійним гостем телепередач, він надихав на написання книг та навіть дисертацій. За своє котяче життя йому вдалося пережити стільки пригод, скільки не кожна людина може собі дозволити. Він був гостем наукової конференції з питань гуманізму та екуменізму у 2004 році. Також був на богослужіннях у різних храмах, зокрема йому вдалося почути проповідь Любомира Гузара в храмі святого Юра, а Папа Римський навіть зберіг для себе фото пухнастого гостя.
Тяпа постійно подорожував з господарями та разом з ними відпочивав: літав на дельтаплані, плавав на кораблях, човнах, надувному матраці та й просто в морі. Він обходив всі Карпати та Крим, а також лазив в гори. На курортах до пухнастика ставилися з повагою, йому навіть приносили окреме блюдечко для їжі. Також Тяпа катався на верблюдах, а мавпи намагалися нагодувати його бананами та апельсинами.
Однак у віці двох тижнів Тяпа пережив страшну операцію, у нього був пошкоджений гіпоталамус. У ветлікарні сказали, що шансів немає, він помре, але його хазяйка вирішила боротися до кінця й виборола йому 7 чудових років наповнених пригод. Через травму він не вмів нявкати та муркотіти. Подорожі були для нього найкращими ліками, вони оживили котика, який був до всього байдужим. У 2008 році 29 травня хвостатий помер до кінця борючись за життя.
Через 10 років, за сприяння партії “Свобода” у парку “Кіото” зʼявився памʼятник цьому котові. Скульптуру виготовив відомий латвійський скульптор Дмитро Якимчук. Відтоді хазяйка, йдучи на роботу могла з ним вітатися кожного дня, а Тяпа ж для неї мовби ожив. Біля памʼятника люди залишають цукерки, печиво та навіть монетки. Кияни та гості постійно з ним фотографуються, й здається, ніби Тяпа досі живий.
Де шукати котика? Сидить в парку “Кіото” на Алеї сакур.
Джерела:
- http://www.kontrast.org.ua/news/640.html
- https://mydim.ua/companies/sights/cat-panteleimon/
- https://bigkyiv.com.ua/nove-zhyttya-kota-begemota-na-andriyivskomu-uzvozi-skulptor-rozkryv-tayemnyczi-stvorennya-mistychnogo-chotyrylapogo/
- https://kyivpastfuture.com.ua/vydelkovyj-kit/
- https://nd-ukraine.com/uk/blog/KOT-PUTESHESTVENNIK.htm