Середа, 9 Жовтня, 2024

Перспектива розвитку ШІ в місті Київ

Штучний інтелект — невіддільна частина життя киян. Жителям міста важко уявити своє існування без сервісів штучного інтелекту, адже вони полегшують рутинні процеси та економлять не тільки час, а і витрати на людський ресурс. Технологію штучного інтелекту вдосконалюють з кожним днем, вона може замінити багато працівників та покращити ефективність багатьох сфер міста. У цій статті ми дослідимо перспективу розвитку штучного інтелекту в місті та запропонуємо галузі, куди було б варто впровадити його. Далі на kyiv-future

Галузі столиці, де вже використовують цифрові продукти

У 2022 році Київ отримав престижну нагороду “World Smart City Award Special Recognition”, яку дають найрозвиненішим містам світу. Столиця отримала нагороду за систему “Kyiv Smart City” та додаток “Київ Цифровий”. За допомогою додатку можна сплатити за проїзд, замовити учнівський квиток, сплатити паркування та штрафи, придбати абонементи на паркування, записатися до ЦНАПу, підписати петицію, подивитися стан повітря та енергосистеми чи рух транспорту.

Інтерактивні технології також використовують у галузі охорони здоровʼя. Додатки “Helsi” та “Health24” дають змогу киянам підписати декларацію з лікарем та записатися до нього за лічені хвилини.

КМДА також розробило віртуальні туристичні маршрути Києвом. Містяни та всі охочі можуть прогулюватися мальовничими вулицями столиці, слухаючи екскурсію від аудіогіда.

Основні причини покращити сервіси та впровадити технології ШІ

Київська міська державна адміністрація намагається застосувати передові ІТ технології, щоб полегшити життя киянам. У Києві вже є галузі, де застосовується штучний інтелект. Найбільше його залучають у сфері бізнесу, зокрема, у галузі вебдизайну, маркетингу тощо.

Наприклад, “Artycoders” — це столична компанія, яка створює вебпродукти для українських та іноземних замовників. Компанія впровадила технології штучного генеративного інтелекту ще з моменту заснування, адже знань у галузі та фінансів на кваліфіковані кадри бракувало. Агенція відеоконтенту “And action”, яка співпрацює з ретейлерами типу “Сільпо”, “Галичина”, “Молокія”, “Планета кіно”, “MasterZoo”, “Comfy”, “Rozetka” робить відеорекламу за допомогою штучного інтелекту. А ось ШІ у компанії “Lezo” допоможе знайти фахівця відповідно до його навичок.

У столиці вже є приклади компаній, які активно використовують штучний інтелект, але їх досить мало. Впроваджувати ШІ для створення текстового та візуального контенту — це вибір компанії, але платформи типу “Robota.ua” та “Work.ua” варто залучити його, як це зробила платформа “Lezo”.

Столиця піддається трендам диджиталізації, наприклад, створила платформи, щоб записатися до лікаря, а сайти гарячих ліній міських органів обладнані чат-ботами. Додаток “Київ Цифровий” надає киянам інформацію про стан повітря, води, показники яких надані людьми. Гарною ідеєю було б встановити датчики зі штучним інтелектом, які б автоматично передавали інформацію. У “Київ цифровому” також можна слідкувати за рухом транспорту в реальному часі, але інколи в програмі трапляється збій і всі маршрути автоматично зникають на карті. Для усунення цієї ситуації також можна було б використати штучний інтелект.

Загалом Київ є розвиненим містом у цифровій сфері. Згідно з E-Government Development Index, який складає ООН, Україна входить у топ 30 з електронного урядування, у топ 5 за розвитком державних послуг та займає перше місце за цифровою участю громадян. Вже чинні цифрові додатки, платформи та сервіси можна було б вдосконалити штучним інтелектом, який оптимізує роботу та зменшить витрати на фахівців.

Загрози використання штучного інтелекту

Використання штучного інтелекту має не тільки плюси, а й мінуси. Наприклад, використання ШІ може призвести до зловживання або витоку конфіденційних даних з ресурсів обласних органів. Алгоритми штучного інтелекту також можуть використовувати з метою створення фальшивих новин, діпфейків, які можуть призвести до соціальної напруги, особливо, у період війни. Але основна загроза використання штучного інтелекту — збільшення відсотка безробітних серед жителів столиці.

Штучний інтелект здатний замінити багатьох працівників. Наприклад, він легко впорається з обробкою інформації, документів, керуванням розкладу та наданням відповіді на запити клієнтів, тому потреба в секретарях, менеджерах кол-центрів та адміністраторів зникає, адже їх можуть замінити автоматизовані чат-боти. ШІ інтелект може автоматизувати процеси ринку, керувати рекламними кампаніями, а також знайти способи для персоналізації спілкування з клієнтами, отже, деяких маркетологів та продавців він також може замінити. А ось використання робототехніки на складах, до речі, столичний фармацевтичний завод “Дарниця” вже впровадив цю ініціативу, може зменшити потребу в сортувальниках та вантажниках. Деякі столичні ресторани та готелі почали використовувати штучний інтелект і скоротили кількість працівників, які займаються доставкою та обслуговуванням клієнтів.

У довготривалій перспективі штучний інтелект можна буде використовувати для створення автономних автобусів, тролейбусів, маршруток та трамваїв, таким чином, десятки водіїв у Києві залишаться без роботи. Його можна використовувати навіть у медицині для аналізу рентгенографічних знімків, отже, кількість лікарів-радіологів можна буде скоротити.

Не варто боятися, що ШІ витіснить людей із роботи

Штучний інтелект допомагає швидше вирішити рутинні завдання, тож працівники можуть зосередитися на творчих та стратегічних аспектах роботи. У деяких галузях ШІ може навіть підвищити ефективність роботи, посприяти економічному зростанню та покращити конкурентоспроможність на столичному ринку.

Історично навіть можна прослідкувати, що поява інновацій у Києві завжди сприяла створенню нових робочих місць. Отже, варто очікувати, що зʼявляться нові професії у галузі розробки програмного забезпечення, обслуговування та підтримки систем штучного інтелекту, аналізу даних, кібербезпеки тощо. Київ — це “розумне” місто, якому потрібно буде інтегрувати та обслуговувати передові технології штучного інтелекту по всій Україні.

Але є деякі фахівці, яких ніколи не замінить штучний інтелект. Наприклад:

  • Художників, письменників, музикантів та сценаристів, адже ШІ не може бути настільки креативним та емоційно чуттєвим, як людина;
  • Психологів, психотерапевтів та соціальних працівників ШІ не замінить знову ж таки через нездатність до емпатії та встановлення відносин, де є довіра;
  • Керівників, тімлідів, стратегів, адже ШІ не може розв’язати конфліктні питання, прийняти стратегічні рішення та змотивувати команду;
  • Етиків, філософів, соціологів, адже визначення моральних, етичних та соціальних питань вимагає глибокого розуміння людських цінностей;
  • Юридичних фахівців, адже прийняття правосудних рішень вимагає врахування етичних аспектів та гуманності тощо.

Штучний інтелект не здатний замінити людську креативність, інтуїцію та емоційну взаємодію, отже професії, які повʼязані з мистецтвом, дизайном, освітою, психологією, соціальною роботою, медичними послугами, будуть залишатися актуальними завжди.

    Latest Posts

    .,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.