Субота, 5 Жовтня, 2024

Історія села Вигурівщина

Мабуть, кожен українець знає про житловий масив Троєщина, який розташований у Києві. Але насправді під час створення багатоквартирної забудови у цій частині столиці більшою мірою зазнало змін село Вигурівщина, а не Троєщина. Тому з метою відновити справедливість згодом житловий масив було перейменовано на Вигурівщина-Троєщина. Далі на kyiv-future.

Період заснування

Згідно з історичними дослідженнями, на території села Вигурівщина поселення були з давніх-давен. Саме тут знаходилося літописне містечко Городець Пісочний, а поряд князівська резиденція Радосинь.

Це поселення також згадується у літописах, які описують події монгольського завоювання Русі. Практично знищивши міста Чернігів та Переяслав, військо Менгу-хана підійшло до Дніпра зі східного напряму та розбило свій табір поряд з гирлом Десни. Прекрасні пейзажі, які створювала природа краю, вражали кровожерливих завойовників.

У період Великого Князівства Литовського поселення мало назву Милославичі. Тут можна прослідкувати сучасні назви вулиць та об’єктів житлового масиву: вулиця Милославська, ринок “Радосинь” та інші.

Сучасна ж назва села Вигурівщина походить від прізвища київського урядовця Станіслава Вигури. Цей чиновник народився на Волині у поселені Вигуричі. Тому було б цікавим дослідити взаємозв’язок цих двох сіл.

Відповідно до посади, яку надав йому король Сигізмунд ІІІ, Вигура був управителем замку монарха у Києві. Згодом у цій місцевості відбувалися міжусобні війни, у результаті яких Милославичі було спалено. Після скарги Станіслава Вигури до короля, монарх надав привілей родині урядовця на довічне управління поселенням та островом Муромець.

За часів національно-визвольних змагань під приводом Богдана Хмельницького село було передано у власність Михайлівського Золотоверхого монастиря. Це рішення сприяло тому, що у майбутньому жителів села оминула доля кріпацтва.

Відповідно до адміністративно-територіального устрою, Вигурівщина входила до Гоголівської сотні Київського полку. Після ліквідації влади гетьманів село увійшло до Київського повіту Київської губернії, згодом Київського повіту Київського намісництва, а пізніше Малоросійської губернії.

У 19 століття Вигурівщина була частиною Броварської волості Остерського повіту Чернігівської губернії. До встановлення радянської влади в Україні село перебувало у складі Микільсько-Слобідської волості.

У період Радянського Союзу Вигурівщина входила до складу Броварського району Київської області. З 1958 року населений пункт приєднали до сусіднього села Троєщина.

Приєднання до Києва

З 1982 року Вигурівщина та Троєщина увійшли до складу міста Києва. З цього часу розпочинається розбудова нового житлового масиву столиці. Згодом тут з’явилися проспект Маяковського (пізніше Червоної Калини) та Вигурівський бульвар. Навколо транспортних магістралей почали утворюватися невеликі вулиці та будуватися житлові квартали.

За розповідями старожилів, стару забудову Вигурівщини ще можна побачити між Троєщинським ринком та вулицею Крайньою. Тут залишилося кілька будинків. Також варто зауважити, що саме стару забудову в селі Троєщина було знесено частково. Найбільших змін зазнало саме село Вигурівщина. Загалом від нього залишилося лише кілька десятків дворищ.

Окрім житлового масиву його назва також залишилася у найменуванні гілки метро – “Подільсько-Вигурівська”. Нові станції Київського метрополітену на лівому березі Дніпра було заплановано у 1997 році. Однак, виходячи з економічної доцільності та експертних висновків, ймовірно метро тут ніколи не буде. Щоб задовольнити потреби жителів масиву у транспортному перевезенні, вздовж старого села Вигурівщина прокладено лінію швидкісного трамвая.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.