З розвитком комп’ютерних технологій все більшої популярності набуває кіберспорт. Щодо цього явища та його впливу на людей існує безліч теорій та думок. Однак не виключається, що кіберспорт можна використовувати як метод виховання. У тому числі, для створення корисного дозвілля столичних дітей та підлітків. Далі на kyiv-future.
Позитив від кіберспорту
Як вважають деякі столичні експерти, кіберспорт має низку позитивних моментів, через що не можна з упевненістю вважати його шкідливим.
Зокрема, як показують дослідження, під впливом регулярних електронних змагань сповільнюється вікове згасання розумових здібностей, удосконалюються самодисципліна і самоконтроль, розвиваються зорова пам’ять, тонке диференціювання дрібної моторики пальців тощо.
За психофізіологічними характеристиками заняття кіберспортом сприяє розвитку логіки, дедукції, аналітичного, критичного, абстрактного, образного і нестандартного мислення, покращують здатність до прогнозування результату, підвищують концентрацію уваги.
Не можна забувати про той факт, що кіберспорт практично не має травматично небезпечних факторів. Також дає можливість хоча б в онлайн-версії спробувати різні види спорту для людей, які мають певні фізичні чи навіть географічні обмеження. При цьому з розвитком технологій з’являються нові інструменти, які дозволяють за допомогою різних цифрових елементів передавати гравцю фізичні відчуття, які наближені до реальних.
Також відмічається такий позитивний ефект як покращення навичок комунікації. Адже у гравця зменшується страх безпосереднього “живого” спілкування з іншими людьми, тому що спілкування відбувається за допомогою месенджерів чи відеочатів.
Варто не забувати, що залученість дітей та підлітків до інтернет-платформ, у тому числі геймінгових, має тенденцію до зростання. Заборона до використання ігор може мати негативний ефект. Створення альтернативних варіантів проведення дозвілля офлайн (наприклад, заняття реальними спортивними активностями) можуть мати обмежений вплив. Це пов’язано з різними інтересами людей та можливостями реалізації цих активностей на певній території.
Тому слід розглядати кіберспорт як метод виховання та покращення дозвілля молоді. Однак до цього необхідно підходити комплексно та цілеспрямовано.
Контроль та розвиток
Розвиток кіберспорту можна розглядати у розрізі здійснення молодіжної політики у Києві та громадах області. Як-не-як, є відкритим питання соціалізації тих дітей та підлітків, які віддають перевагу проведенню дозвілля.
Реалізація цієї ініціативи можлива за такими напрямами.
По-перше, можна облаштувати місця для проведення дозвілля, де буде доступний інтернет та можливо навіть комп’ютерне обладнання в оренду. Такі приміщення варто доповнювати іншими речами та заходами, які дозволятимуть гостям долучатися до реального спілкування та соціалізації.
По-друге, серед любителів комп’ютерних ігор варто проводити турніри на рівні громади. Це дозволить виявляти місцевих геймерів та сконцентровувати увагу місцевої влади на цих дітях та підлітках, залучаючи їх до соціальної активності.
Окрім того, слід пам’ятати, що поступово збільшується кількість навчальних програм, створених у комп’ютерній формі. Популяризація цих продуктів дозволяє розвивати відповідні навички у користувачів.
Зрозуміло, що кіберспорт як метод виховання та соціалізації молоді потрібно застосовувати систематизовано та підконтрольно. Лише у такому випадку можна забезпечувати очікуваний ефект. Тому за цей напрям розвитку дозвілля повинна відповідати визначена особа.
Учасників таких заходів можна залучати до діяльності місцевих діджитал-спільнот. Це сприятиме їх самореалізації, а також може мати позитивний вплив на розвиток громади у сфері її цифровізації.