Електронний розрахунок у громадському транспорті – вже звична частина життя киянина, але коли це було нововведенням, то значно полегшило життя містян. Проїзд здійснюється за допомогою одноразового QR-квитка, транспортної картки (носія так званого єдиного електронного квитка (ЄЕК) для оплати проїзду у громадському транспорті міста Києва), банківської карти, яка розрахована на безконтактну оплату та додатків GooglePay для Android або ж ApplePay для IOS. Далі на kyiv-future.
Історія впровадження безконтактної оплати
Поява можливості оплати проїзд у громадському транспорті датується далеким 2015 роком. У той час Київ здобув собі звання “5-го міста у світі, де можна розрахуватися банківською картою на турнікеті”. Це стало можливо на двох лініях швидкісного трамвая: Троєщинській та Борщагівській, за допомогою додатку AndroidPay (сучасний GooglePay). Тодішній директор Департаменту транспортної інфраструктури Сергій Симонов казав: “Київ справді стає Smart. Ми працюємо над тим, щоб якнайшвидше, а головне – найефективніше, інтегрувати сучасні технології у транспортну інфраструктуру столиці для безпеки та комфорту киян”. З часом, у 2017 році почали планувати подальший розвиток технології у всіх напрямках громадського транспорту міста, задля того, щоб максимально перейти на оплату в транспорті за допомогою PayPass чи телефона. І вже з 1 листопада 2018 року у наземному транспорті Києва запустили тестовий режим роботи системи електронного квитка в наземному транспорті. Для влади то був вихід на фінішну пряму для повного переходу із готівки і талонів на безконтактну оплату та Е-квиток. Загалом, тестування автоматизованої системи оплати проїзду (АСОП) тривали до 31 жовтня 2019 року. У зв’язку з цим, до 1 листопада 2019 року був дозволений проїзд як за допомогою PayPass та Е-квитка, так і купуючи жетони і паперові квитки. Все вдалося і Київ впевнено перейшов на безконтактну оплату, але з одним малим “але”. Паперовий квиток у громадському наземному транспорті: тролейбусах та автобусах продовжував своє життя аж до 14 липня 2021 року.
Учнівські квитки у вигляді книжечок могли використовуватися у громадському транспорті як підстава для безкоштовного проїзду лише за умови, що він був випущений до 2019 року. В той час в експлуатацію вводять учнівські квитки у вигляді пластикових карт і за проїзд ними можна “розрахуватися” через ту ж саму систему, що і студентським та Е-квитком.
Внаслідок зникнення паперових квитків, зникла і потреба в контролерах у тролейбусах та автобусах, через що їм довелося або шукати нову роботу, або перекваліфіковуватися на спеціалістів, що за допомогою спеціальних пристроїв перевіряють чи сплатив пасажир проїзд за допомогою безконтактної оплати. За несплату проїзду передбачається штраф.
Якщо говорити про маршрутні таксі, то КМДА планувала впровадження АСОП до 1 липня 2021 року, але згодом видала розпорядження про перенесення даної ідеї до 1 січня 2023 року, що в результаті теж не стало дійсністю.
Метро
Система безконтактної оплати у метро трішки різниться від наземного транспорту. З 24 лютого 2019 року на станції “Площа Льва Толстого” (сучасна “Площа Українських Героїв”) закінчилося встановлення турнікетів, завдяки яким кияни можуть сплатити за проїзд за допомогою банківських карток. З цього почалася ера змін київського метрополітену. Поступово турнікети, на яких можна сплатити не тільки QR-кодом чи Е-квитком, а й банківською картою, заполонили станції.
Єдиний проїзний документ в громадському транспорті міста Києва
Е-квиток існує у двох виглядах:
- Транспортна картка – річ, яка є ледь не в кожного киянина. Оформити собі карту можна на станції “Вокзальна”, у вестибюлі №1 станції “Почайна” та вестибюлі №2 станції “Видубичі”, на сайті КП ГІОЦ або ж за допомогою додатку “Київ цифровий” («Цифрова карта» → «Придбати», ціна 40 грн). Придбавши її Ви можете поповнити її на будь-яку кількість поїздок в межах 50 штук. Якщо робити це за допомогою додатка “Київ цифровий” чи терміналів, встановлених на станціях метро, то дається знижка, чим більше придбаних поїздок за один раз – тим більша знижка (максимальна – 75 грн при покупці 50 поїздок).
- QR-квиток – одноразовий платіжний засіб для проїзду у громадському транспорті Києва. Придбати його можна в додатку “Київ цифровий”, або ж в терміналах на кожній станції київського метрополітену, трамваю та міських електричок.