Вівторок, 15 Жовтня, 2024

Символ столиці Батьківщина-Мати: історія та цікаві факти

«Батьківщина-мати» — один з головних символів столиці. Він символізує незалежність та силу духу українського народу, який переміг фашистських загарбників ціною сотень життів. Ця пам’ятка знаходиться в самому центрі міста біля річки Дніпро, де люблять гуляти кияни та туристи. Завдяки великим розмірам та виразним зовнішнім рисам, скульптуру у вигляді жінки з мечем видно навіть з найвіддаленіших точок Києва. Далі на kyiv-future.

Історія спорудження символу столиці

«Батьківщина-мати» була збудована у 1981 році на території музейного комплексу у Києві, який присвячений історії України у Другій світовій війні. Він займає понад 10 гектарів землі. Спочатку створенням макета «Батьківщини-мати» займався скульптор Євген Вучетич. Він планував покрити скульптуру золотом, щоб її було видно навіть з космосу. Але потім від цієї ідеї довелося відмовитись, оскільки це було дуже дорого, до того ж поряд уже були золоті куполи Києво-Печерської лаври.

Відповідно до проекту скульптура мала зображати жінку з мечем у руках, а сам одяг — прикрашений замальовками військових сцен. Також скульптор вирішив зробити водоспад біля її підніжжя та підйом до неї з боку річки Дніпро у Києві. Планувалося, що до скульптури буде прокладено алею зі статуями 30 воїнів, де кияни побачать кадри Другої світової війни. Але через смерть скульптор не зміг реалізувати свій проект. 1974 року його розробку продовжив інший скульптор — Василь Бородай. Він є автором тієї скульптури «Батьківщина-мати», яку ми бачимо.

Він хотів створити образ сміливої ​​жінки-воїна, яка символізує свободу та силу свого народу. За задумом скульптора вона мала бути схожа на всіх жінок, які не хочуть повторення війни, і при цьому залишатися унікальною. У зв’язку з цим було вирішено побудувати скульптуру у сукні з класичним типом жіночої зовнішності, яка тримає в руках меч та щит.

Спочатку на заводах Запоріжжя створювали сталь для майбутньої скульптури необхідних форм та розмірів. Після цього на київському заводі імені Паризької Комуни розпочався процес виготовлення цієї конструкції. Її зварювали окремими блоками вагою 25-30 тонн. Потім готові металеві блоки привозили вночі у центр Києва, щоб не привертати увагу киян. 

Під час монтажу було зроблено близько 30 км зварювальних швів. За офіційною версією «Батьківщину-мати» виплавили у нестандартній домні на Донбасі. Для монтажних цілей всередині монумента було встановлено 2 ліфти — вертикальний та похилий. Один із них піднімається з 9 зупинками до голови, руки та щита скульптури, в якій є люки та зони технічного призначення. Також всередині були створені оглядові майданчики, звідки відкриваються чудові краєвиди на ріку Дніпро та міські пейзажі центру столиці. Одна знаходиться у «ніг» «Батьківщини-мати» на висоті 36 м, а друга —  на мечі на висоті 91 м.

Цікаві факти про скульптуру «Батьківщина-матір» 

Загальна висота разом з мечем становить 102 метри. Розмір скульптури жінки досягає 62 м, а її постамент — 32 м. 

Загальна вага скульптури — 450 тонн. Вона може встояти на місці навіть у разі землетрусу або сильного урагану.

Для того щоб її зібрати знадобився 100-метровий кран. Після закінчення монтажних робіт його не встигли розібрати до Дня Перемоги, тому розрізали автогеном. За легендою, частини крану досі лежать на дні ріки Дніпро. 

Ця скульптура є найвищою в Європі. Вона перевищує висоту статуї Свободи в Америці на 45 метрів та статую Христа-Спасителя у Ріо-де-Жанейро на 38 метрів.

Каркас споруди знаходиться на глибині понад 17 метрів під землею.

Можна піднятися на 36 метрів на оглядовий майданчик всередині скульптури, щоб помилуватися красою ландшафтів та міських краєвидів Києва.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.