П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Майдан у минулому й за часів Незалежності: як змінювалася головна площа Києва?

Майдан Незалежності — центр найбільшого міста України. У цьому історичному місці щорічно проходять паради, фестивалі та концерти… Навколо завжди людно, шумно та дуже красиво. Протягом кількох сотень років головна площа Києва кілька разів змінювалася, тому по-різному виглядала у минулі століття. Далі на kyiv-future.

Майдан Незалежності у XIX столітті

За часи існування Київської Русі в цій місцевості знаходився густий ліс, у якому були річка і болото. Тоді люди називали Майдан «Козяче болото», а офіційною його назвою була «Хрещатицька площа». Спочатку там будували каплиці та лядські ворота. Вони виконували функцію захисту міста. Решта території нагадувала пустир з оборонними спорудами.

В 1830 році тут створили площу, куди часто приїжджали кияни. Перші дерев’яні будинки у цій місцевості почали будувати у 1730-х роках, а кам’яні — лише після 1850 року. Одним із них був Будинок дворянський зборів. Його вважали громадським та культурним центром міста, де вирішувалися питання щодо прийняття або звільнення дворян, призначення пенсій дворянам, розподілу дворянських дітей до вищих навчальних закладів.

До 1871 року на Майдані знаходився ринок, церкви та культурні заклади, де проходили розважальні вистави та гуляння киян. У 1876 вони побудували міську Думу, після чого площу перейменували на «Думську».

Майдан Незалежності у XX столітті

На початку XX століття головну площу Києва почали облаштовувати новими будинками, культурними закладами, пам’ятниками… Поступово вона набула абсолютно іншого вигляду і стала найбільш відвідуваним місцем, куди з’їжджалися люди з різних околиць міста. 1912 року тут з’явився перший український багатоповерховий будинок, а наступного року перед будівлею міської ради встановили пам’ятник державному діячеві Столипіну. Пізніше 1919 року на київській площі збудували радянську комендатуру міста. Будівництво нових будинків, вулиць, алей та транспортних шляхів тривало протягом наступних 30 років.

1961 року тут з’явився символ міста, який прикрашає центральну площу, — 16-поверховий готель. Спочатку його назвали «Москва», але потім готель перейменували на «Україна». З того часу там часто зупинялися гості столиці та милувалися краєвидами центра Києва: уздовж готелю була алея фонтанів та доріжок для прогулянок, а з різних боків знаходилися міські будівлі — Головпоштамт, музична академія П. І. Чайковського…

У 1976 році на головній площі Києва було відкрито 1 станцію метрополітену, яку 3 рази перейменовували. Спочатку її назвали «Площа Калініна», 1977 — «Площа Жовтневої революції», а 1991 — «Майдан Незалежності». Вона з’єднувала інші частини міста з центром та допомагала зменшити пасажиропотік у час пік. Для цього додатково було збудовано 2 переходи на станції. 

У 1980 році тут було закінчено спорудження Будинку профспілок і було проведено реконструкцію головної площі на честь святкування 1500-річчя Києва. На площі міста знесли старі будинки, ліквідували сквер та тролейбусні шляхи.

З того часу традиційною прикрасою головної площі Києва залишаються фонтани: найбільший розмістили по центру, а поряд 6 менших фонтанів. Біля них любили відпочивати кияни у спекотні дні, призначали тут побачення, святкували останній дзвінок у школі, гуляли алеями…

У період незалежності України уряд Києва ухвалено рішення вдосконалити головну площу та надати їй європейський вигляд, тому тут знову розпочалася масштабна реконструкція. Біля готелю «Україна» та національної опери було збудовано монумент Незалежності заввишки 60 метрів, а поряд торговий центр «Globus». 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.