Київ багатий фонтанами зі своїми історіями та легендами.
Одним із цікавих фонтанів є “Самсон”. Він представлений у вигляді статуї Самсона, що розриває левову пащу. Фонтан розташований на Подолі. Далі на kyiv-future.com.ua.
Існували дві легенди. В одній з легенд говорилося, що раніше замість фонтану було святе джерело. І передбачалося, що Київ стоятиме, допоки буде вода в джерелі. А в іншій говорилося, що, повернувшись із плавання, син Самсона піднявся на берег Дніпра. І там він побачив лева. Став на нього, розірвав левову пащу і скам’янів.
Таким чином і залишився у Києві.
Історія
Існував резервуар, який збудували ще в роки Київської Русі. Вода потрапляла трубами, зробленими з дерева. Текла вона Андріївською та Замковою горами з джерел. Пізніше народ облаштував резервуар фонтаном, у вигляді скульптури з дерева. Статуя була представлена у вигляді ангела. Він тримав чашу, а з неї витікала вода. Фігурку ангела накрили альтанкою, щоб уберегти від дощу, снігу. А зверху встановлений був ще один ангел, що обертається. Магістрат назвав павільйон “Феліціаном”, на честь римської богині Феліції, богині щастя та успіху.
Вперше, в 1749 р. з’явилася статуя персонажа з біблії Самсона, що розриває пащу лева. Спроектував її І. Григорович-Барський, архітектор. На той час і з’явилося вперше у Києві водопостачання. Трубами Сирця текла в резервуар вода.
У свята священики святили воду. Натільні хрестики мешканці вішали на статую. Таким чином, Самсон повинен був захищати місто від нещастя. Французький викладач Брульон наприкінці 17 століття вперше створив сонячний годинник. Вони встановлені на павільйоні. Проте, в 1811 р., на Контрактовій площі сталася величезна пожежа. Павільйон знищив вогонь разом із сонячним годинником. Незабаром збудували іншу альтанку, тільки на ній вже не було годинника.
Уподобали цей фонтан несприятливі верстви населення: бандити, безпритульні, злодії. Безпритульні любили пірнати за монетами у фонтан. А злодії Києва збиралися перед справою. Також любили відвідувати фонтан прочани. Ставилися до нього як до святині. Вважали, що вода витікаюча з пащі лева, свята та лікувальна. А ще існувало повір’я, якщо вип’єш із фонтану воду, то залишишся назавжди у Києві.
Після перевірки території Подолу міською інспекцією, в 1934 р. фонтан був розібраний.
Відновлення
Фонтан із павільйоном відновили у 1982 р. та приурочили до 1500-річчя Києва. Створили нову скульптуру Самсона, використовуючи при цьому архівні копії. Нині вони зберігаються у мистецькому музеї.
Працювали за проектом архітектори Валентина Шевченко та Юрій Лосицький, дотримуючись стилю архітектури.
Кам’яна альтанка, пофарбована в блакитний колір із білою ліпниною, виконана у стилі бароко. Вона має чотири арочні входи. Колони оздоблені елементами із позолотою. На зеленому куполі розміщена мідна скульптура з хрестом-Андрія Первозванного. Туристи люблять відвідувати це місце.