Субота, 20 Квітня, 2024

Історія розвитку водопроводу столиці: перший  фільтр пропускав бруд та рибу

Чи знали ви, як в столиці побудували водопровід? В нашому матеріалі на kyiv-future розповімо більш детально по цікаві факти.

Перший водопровід

Невідомо, коли саме з’явився перший водопровід у столиці. В різних джерелах йде згадка про те, що його почали прокладати ще на початку сімнадцятого століття. Зазначається, що потім, у 1636 році дозвіл на проведення  водопроводу отримав Братський монастир.

Вже у  вісімнадцятого  столітті  з’явився  Подільський водопровід.  Тоді  цей винахід виглядав у досить цікаво. Це дерев’яні труби,  які були з’єднані між собою залізними муфтами. Проте проіснував такий пристрій недовго. Зазначається, що в 20-му столітті на Подолі. Під час розкопок вчені бачили рештки труб.

За словами істориків на Подолі вода надходила із водозабірника.  Крім того,  є історичні знахідки, які свідчать, що автономні системи водопостачання були в столичній фортеці. Проте на початку дев’ятнадцятого століття  загальноміського водопроводу в місті ще  не було.

Коли виник загальноміський водопровід

Його заснував  генерал-губернатор І. Васильчиков. Проте іншим  домовласникам не сподобалася ця ідея. Наступник губернатора вже не радився з домовласниками, а наказав збудувати каналізацію. Тож саме завдяки Дондукова-Корсакову в місті виник перший водопровід.

Прокладав його інженер Аманда Струве в 1870 році. До речі,  для цього з містом уклали  угоду, згідно з якою він мав прокласти водопровід. У 1871 році інженер створив “Київське товариство водопостачання”. Саме в нього було монопольне право по постачання води у  місто.

Тож у 1871 року в столиці проклали першу чергу водопроводу. Її довжина сягнула двадцять чотири км. Тож майже сто п’ятдесят  будівель у центрі міста отримали водопровід. Головними  спорудами стали дві насосні станції та три водонапірних вежі. Станції знаходилися поруч з річкою Дніпро та біля Володимирського спуску. У 1880-ті роки  з’явився відстійник та фільтр, який займався очисткою води.

Третя водонапірна вежа знаходилася біля Михайлівського монастиря. Вона мала резервуар на  двісті двадцять тисяч літрів. Із трьох веж дійшла до майбутніх поколінь лише одна. В  ній знаходиться відомий Музей води. Колишні водонапірні башти “перетворили” на цікаву тематичну локацію.

Де можна побачити історичну вежу

Знаходиться музей води по вулиці М. Грушевського 1В. Обов’язково завітайте туди, якщо хочете побачити каналізацію зсередини. Музей присвячений історії водопостачання Києва. Можна дізнатися про те, як раніше було організовано постачання води до міста, як це відбувається зараз. Інтерактивні експонати допомагають зрозуміти цей складний процес постачання та очищення води.

Екскурсійні зали знаходяться під землею на глибині 5 метрів. За 40 хвилин дуже лаконічно і в той же час глибоко розкрито тему водопостачання. Зокрема можна дізнатися, що таке вода, як вона видобувається, очищається, надходить у будинок, як це було раніше, тощо; показують простенькі фокуси з водою, дають погратися з рибками і попускати величезні мильні бульбашки.  Для дітей та підлітків продумані локації з розвагами.

Виставка складається з різних стендів.

Цікавий факт

Також треба зазначити, що вода першого  водопроводу в столиці була поганої якості. За даними вчених, вона була небезпечною для споживання. Все через те, що фільтр не міг  її очистити. Зазначається, що він пропускав сміття. Крім того, могли потрапити до водопроводу  п’явки та риба невеликого розміру. Якість води суттєво покращилася  на початку ХХ століття, коли в місті зробили артезіанський водопровід.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.