Середа, 24 Квітня, 2024

Сім фонтанів Термена Києва

Київ славиться стародавніми фонтанами Термена. Вони настільки схожі один на одного, як дві краплі води. До сучасного Києва вони привносять дух старовини, дух стародавнього міста. Далі на kyiv-future.

З історії фонтанів

У 1899-1901 рр. фонтани відлили із чавуну на заводі Термена. Олександр Шіле був архітектором цього проекту. Фонтани представлені у вигляді чаші квітки. По нижній лінії чаші розташовувалися левові голови. З їхніх пащ лилася вода. А зверху розміщені голови левів в образі людини. На той час було 8 фонтанів, але до нашого часу залишилося сім. Їх поділяють на 5 великих та 2 маленьких.

1870 р. Київська влада вирішила побудувати водогін. Але разом із водопроводом було затверджено встановлення фонтанів. У вересні 1871 р. міська дума визначила місце розташування двох фонтанів. Це була Європейська площа та Майдан Незалежності. Решта вирішили розмістити на Подолі, на Михайлівській, Бессарабській та Театральній площах. У результаті вирішили фонтан встановити на Софіївській площі замість Михайлівської.

Виготовили чавунні фонтани на заводі імені Олексія Термена. Це був один із основних заводів Києва. Він постачав обладнання для водопроводу. Завод виготовляв насоси та котли, фільтри та підйомники, а також центрифуги. Коштував кожен фонтан шість тисяч рублів. У вартість було закладено-пристрій басейну з бетону, фарбування та встановлення.

Виготовили всього вісім фонтанів із чавуну. Це було 6 великих та 2 маленьких. На фонтанах вказано дату виготовлення та напис, що підтверджує виготовлення заводом. Сім фонтанів збереглися до нашого часу. У 1920 р. пропав безповоротно фонтан, що знаходився на площі Л. Толстого. Інші були розташовані на площі І.Франка, у парках біля Золотих воріт та вулиці І.Федорова, на вулиці О.Гончара, у Маріїнському парку, на вулиці Володимирській, у Міському саду. У період 1899-1901 рр. виготовили та встановили у Києві всі фонтани.

Фонтани були створені не тільки для краси, але й для потреб міста. З них люди набирали воду для власних потреб. Вартість шести відер води дорівнювала 1 копійці, водопій худоби-1 копійка за голову, кухоль води-безкоштовно.

У 1870 році встановили “нульовий фонтан”, до створення решти шести. Тоді міська влада Києва лише запускала водогін. Розмістили його у центрі Європейської площі. Зробили фонтан за кресленнями архітектора А. Шіле.

Тоді їздили вулицями лише візники, тому навантаження від транспорту не спостерігалося. І фонтан нікому не заважав. З 1892 вийшов перший маршрут трамвая. З початком руху трамваїв, перед фонтаном встановили павільйон із дерева-станцію. Але таке розміщення було незручним та вузьким. І тому на ділянці площі поставили новий павільйон за фонтаном, а колишній демонтували.

Згодом рух містом збільшився, фонтан прибрали. А на його місці розмістили клумбу. За прикладом цього фонтану і було встановлено шість подібних фонтанів.

Фонтан та його легенда

У верхньому ярусі фонтану левові морди представлені в образі людини. Саме з цим пов’язана легенда.

На заводі Олексія Термена, який виготовляє фонтани, працювала неввічлива і жорстока людина. Він був майстром. І всі робітники не могли терпіти його. Якось він поїхав, а ливарники у форми для лиття внесли зміни. У зв’язку з цим левові морди набули людської гримаси-гримаси злого майстра. Коли він повернувся, то фонтани вже були встановлені. З того часу і існує це обличчя на фонтанах, хоча ім’я майстра ніхто не пам’ятає.

Туристи із задоволенням намагаються відшукати 2 маленьких та 5 великих фонтанів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.