Середа, 24 Квітня, 2024

Стародавній Київ під ногами: ТОП – 5 фактів про музей на Поштовій площі

Поштова площа  є однією з найстаріших у столиці. Під нею  в 2014 році випадково  під час будівництва торгового центру знайшли  стародавні вулиці, які є справжнім історичним скарбом та перлиною столиці.  Уже декілька років  під землею працює імпровізований музей, де кияни можуть побачити справжні стародавні знахідки. Ми розкажемо на kyiv-future про найголовніші факти музею на Поштовій площі.

Підземне місто є пам’яткою національного значення

Під землею планували збудувати торговий центр, але  знайшли археологічні артефакти.

Згідно постанови уряду, місце, де знайшли стародавні артефакти на Поштовій площі, стало пам’яткою археології та історії національного значення.

У документі зазначено, що цей об’єкт  завдяки унікальній збереженій дерев’яній забудові 11- 13 століття дає нову інформацію про розвиток містобудування у середньовічному Києві та Київській Русі.

Що знайшли під час розкопок

Артефакти, які були знайдені прямо під Поштовою площею, розташовані  під бетонними плитами на глибині близько 5-6 метрів.

Науковці зазначають, що під Поштовою площею виявили квартал середньовічного міста 11- 13 століть, вулицю 17- 18 століть, монети різних епох,  поховання, прикраси, кулі, стріли, княжі печатки, посуд та ще багато різних речей.  Крім того,  помітили стародавні археологічні шари. Експерти  припускають, що тут можна знайти домонгольські артефакти 9 століття.  Ця знахідка змінює всі уявлення про історію розвитку міста. Зокрема, ці розкопки  доводять, що  раніше на Поштовій площі розташовувалася стародавня гавань, до неї спускався Боричів узвіз.  А вхід до Києва відкривався завдяки Хрещатицькій брамі. Тож місце ще може бути пов’язаним з хрещенням киян.

Також під землею знайшли  майстерню ремісника, який міг виготовляти  прикраси зі скла. Крім того, у цьому кварталі виявили митницю. Адже  тут знайдені печатки, які позначали вантажі, деталі для з’єднання суден, колекцію монет та зброю.

Та найголовніше, що науковці  зробили  історичне відкриття. Зокрема, планування стародавнього Києва  схоже на об’єкти, які вже виявили під час розкопок в Швеції і Британії.

Скандальна забудова площі

Після того, як під час будівництва знайшли «київські Помпеї», активісти вимагали розірвати договір із забудовником та створити музей  на місці розкопок. У свою чергу, забудовник  хотів побудувати торгово-розважальний центр, видавши  тільки частину приміщення під музей.

За словами активістів, земля для будівництва ТРЦ на Поштовій площі не виділялася в законному порядку. Крім того, Генеральна прокуратура втратила матеріали про самозахоплення земель на Поштовій площі. Тому документи  до Держбюро розслідувань (ДБР) так і не дійшли.

В свою чергу, в Держбюро підтвердили, що кримінальне провадження є в реєстрі досудових розслідувань, але  необіжних матеріалів, відносно будівництва ТРЦ на Поштовій площі, у них немає.

Після галасу в ЗМІ та акцій протестів, Київрада пообіцяла побудувати підземний музей,  замість запланованого  ТРЦ.  Але боротьба за створення музею тривала. Забудовник не хотів поступитися. На місці знахідок артефактів продовжилися археологічні дослідження. Лише через два роки, у  2017 році, в конфлікт втрутилися нардепи. У 2018 році в парламенті підтримали законопроект про  створення музею на Поштовій площі.

Після цього Київська міська влада підтримала створення музею культурної спадщини на місці знахідок  на Поштовій площі в Києві.  Крім того, рішення  Київради передбачає створення “Центру консервації предметів археології”. До того ж  саме історики, археологи, експерти музейної справи та інші фахівці повинні прийняти рішення, як буде  виглядати музей. На жаль, поки фінансування на створення музею немає.

Що зараз з музеєм на Поштовій площі

Активісти створили  імпровізований музей самостійно та  проводять тут «волонтерські» екскурсії.  Головна умова-  обов’язково  бути в будівельних касках.

Крім того, тепер  тут грають музиканти, проводяться покази фільмів і влаштовують  фотосесії. А вікові зруби стали частиною експозиції.

За словами активістів, умови, які надало місто забудовнику  для будівництва ТРЦ, вже скасовані. Дуже мало шансів, що забудовник зможе  їх повернути. Однак, саме для цього він готовий відділити  майже всю територію під музей  та  навіть виділити кошти на його створення.

Активісти впевнені, що на Поштовій площі з’явиться справжній музей.  Наразі кияни  та гості столиці самостійно  спостерігають за станом конструкцій під землею. До речі, за словами експертів, вони знаходяться в поганому стані. Тому потрібна реконструкція. Під час дощів територію музею вже не один раз затоплювало. Небайдужі люди щодня ведуть спостереження за станом музею. За  словами активістів, якщо терміново не втрутитися, то  можна втратити унікальну знахідку світового масштабу, яка є безцінним скарбом для нашого міста. Адже з моменту знахідки вже пройшло сім років, але нічого не змінилося.  «Київські Помпеї»  просто руйнуються, але кияни хочуть зберегти це місце для нащадків.

За словами архітекторів, частина Поштової площі тримається на тимчасових підпорах, які потрібно укріплювати. Інакше може статися обвал.

За словами активістів, для того щоб прискорити необхідні роботи, треба розгорнути справжню  інформаційну кампанію, щоб про київське диво знав увесь світ.

Під Подолом знаходиться давнє місто

Весь Поділ, починаючи з  вулиць Щекавицької  та Ярославської  є  справжньою археологічно-культурною територією, яка, до речі, знаходиться на глибині дванадцяти метрів. За словами істориків, на місці нинішнього Міністерства закордонних справ було розташовано справжнє капище слов’янських богів.

Частину інших історичних об’єктів втратили  під час будівництва транспортної розв’язки на Поштовій площі.

До речі, за словами експертів, для  зберігання стародавніх знахідок треба створити всі необхідні умови. Якщо цього не зробити, то артефакти просто зруйнуються.  Фахівці не виключають, зо за цей час вже багато чого зруйнувалося від вологи, а найцінніші речі просто винесли.

До речі,  в Києві, крім музею на Поштовій площі, є багато історичних місць та пам’яток, які обов’язково треба побачити.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.