Понеділок, 8 Липня, 2024

Історія містичної споруди “Будинок із котами”

Однією з найзагадковіших будівель столиці беззаперечно є будинок Ягимовського, або ж як містяни звикли його називати “Будинок із котами”. Цю яскраво-зелену споруду було побудовано у 1909 році в Києві на вулиці Гоголівській, 23. Її свого часу замовив полковник Федір Ягимовський у відомого архітектора Володимира Безсмертного. Кияни ж зазначають, що це не лише архітектурна пам’ятка, а й справжній витвір мистецтва. Далі на kyiv-future.

Чому будинок Ягимовського називають ”Будинком із котами”?

“Будинок із котами” є наймістичнішою спорудою на вулиці Гоголівській. Спокій мешканців цього будинку завжди охороняють два метрові зеленоокі коти, які одразу впадають в око мандрівникові. Якщо ж підійти ближче й розглянути будівлю уважніше, тут ще й можна відшукати фігури сов та маскарони, які нагадують середньовічних блазнів чи монахів. На горі ж будинку сидить чорт, який непомітно спостерігає за перехожими.

Свою назву будинок отримав завдяки двом химерним білосніжним котикам з зеленими очима, які оберігають затишок і добробут господарів будинку від злих намірів чорта. А сови, що розміщені на фасаді, втілюють в собі символи мудрості.

Будинок Ягимовського вирізняється поміж інших споруд зеленими стінами та Т-подібною формою. З боку вулиці будинок має 4 поверхи, а з двору видніється 5. На кожному поверсі споруди розташовано по 2 квартири з незручним плануванням. Деякі кімнати занадто витягнуті, а у спальнях та кухнях розміщено лише по одному вікну, через це кімнати, які б мали бути найбільш освітленими, перебувають у постійній напівпітьмі. Кожне вікно та балкон будівлі має свою неповторну форму та оздоблення.

Як у Києві зʼявилася асиметрична споруда із котами?

Серед містян побутувала думка про те, що “Будинок з котами” буцімто збудував відомий архітектор Владислав Городецький, адже своїм незвичайним містичним декором будинок нагадував його роботи. Проте, з часом, дослідники знайшли документи, які розвіяли цей міф, і довели, що містичну споруду насправді спроєктував архітектор Володимир Безсмертний. Він створив будівлю у модерному стилі з елементами готики, а її неповторною особливістю стала абсолютна асиметрія. 

Безсмертний збудував цей будинок на замовлення полковника Фердинанда Ягимовського, який тривалий час служив у Литві. Можливо тамтешня архітектура і надихнула замовника, а згодом й архітектора на гру у середньовіччя, або ж тут треба шукати містичний підтекст.

Як відомо, у середньовічній Європі котів часто пов’язували з нечистою силою, адже саме вони зазвичай супроводжували відьом. Крім того, відьма й сама могла перекинутися кішкою. За давніми віруваннями, кожна відьма мала свого фамільяра, як правило, це був дух чи тварина, яка їй допомагала. Найчастіше фамільярами були саме коти та сови. Також вважалося, що котів не можна пускати до церкви, бо кіт є нечистою твариною. Однак, деякі династії розміщували цих чотирилапих на своїх гербах, як символ незалежності, бо, як відомо – кішка гуляє, як сама собі знає. Крім того, коти є супутниками екстрасенсів та символами інтуїції, а ще вони можуть подорожувати між світами й потрапляти у потойбіччя.

Ще одна з поширених назв будівлі – “Замок Кощія”, ймовірно, це чийсь жарт, повʼязаний із прізвищем архітектора Безсмертного. Також дехто вірить, що у домі живе найсправжніша нечисть, й нібито на це натякає фігура чорта на верхівці фасаду.

У різний час у будівлі проживали відомі особистості, зокрема історик М. Левченко, механік С. Тимошенко та ін. У ХХІ столітті перший поверх будівлі зайняла юридична фірма, інші ж квартири перейшли у приватну власність.

Коротко про архітектора Володимира Безсмертного

Володимир Андріанович Безсмертний (1862 – 1940). Його знають як талановитого українського архітектора, цивільного інженера, художника та педагога. Він був членом спілки архітекторів СРСР і обіймав посаду головного архітектора Києва.

У 1880 році Володимир здобув середню освіту у Віленському училищі. Потім вступив до Санкт-Петербурзького інституту, щоб вивчати інженерію. Опісля ще рік відбув на військовій службі.

У 1886 році Безсмертний повернувся до України та обійняв посаду молодшого інженера Волинської губернії, а вже у 1890 році його назначили помічником та заступником завідувача відділу. У 1893 – 1919 роках став завідувачем Київського губернського будівельного відділу.

Під час своєї служби на Волині Володимир встиг побудувати багато різних споруд, серед яких був храм, кілька мостів, сільських лікарень, шкіл, а також він розробив проєкт будівлі окружного суду в Житомирі. Крім того, Безсмертний очолював київське відділення у Товаристві цивільних інженерів від його заснування до закриття. 

У період з 1919 – 1921 років Володимир Безсмертний викладав у будівельному технікумі Одещини, а у 1922 році ще й в Київському політехнічному інституті. А вже у 1925 році він став очільником секції Київського губкомунвідділу. У 1926 році Безсмертний обіймав посаду технічного інспектора та міського інженера у Києві. У 1922 – 1931 роках Володимир Андріанович отримав посаду головного архітектора столиці. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.