Вівторок, 23 Квітня, 2024

Історія побудови Андріївської церкви – єдиний православний храм без дзвонів

У самому серці Києва на Подолі розташована велична пам’ятка архітектури світового значення – Андріївська церква. Вона втілює у собі неймовірну красу  барокового мистецтва XVIII ст. Далі на kyiv-future.com.ua.

Причини вибору місця для побудови церкви 

Місце розташування церкви вибрано невипадково. За легендою, описаною Нестором Літописцем у “Повісті минулих літ”, у I ст. н. е. апостол Андрій Первозванний вирушив у далеку подорож до берегів Дніпра.  Він дійшов до  високих пагорбів і зійшов на найвище місце, звідки відкривався вражаючий вид на зелені схили та могутнє Дніпро. Апостол промовив: «засяє благодать Божа, виросте місто велике, і поставить Бог багато церков» і встановив на цьому місці дерев’яний хрест. 

Протягом століть на цій частині Старокиївського плато неодноразово будували церкви, але вони постійно зазнавали руйнувань, імовірно через складність рельєфу, джерельні, ґрунтові води, а також численні пожежі. 

Упродовж віків незмінною залишалася лиш унікальність мальовничого місця, яка нікого не залишала байдужим. Зрештою, у 1744 році за ініціативи імператриці Єлизавети на пагорбі було вирішено побудувати Андріївську церкву. 

Проект храму створив видатний архітектор італійського походження Франческо Бартоломео Растреллі, а до безпосереднього спорудження будівлі було залучено найкращих майстрів. Проводились інженерно-геологічні дослідження ґрунту, за результатами яких було вирішено підвищити стійкість споруди, шляхом зведення стилобату – кам’яного підмурка висотою у два поверхи.

Чому Андріївська церква побудована без дзвонів?

Спорудження дзвіниць у православних храмах пов’язано з прадавніми віруваннями і традиціями наших предків. На Русі язичники поклонялися ідолу Перуну, якого називали громовержцем. Так, після прийняття християнства, символом небесного грому стали вважатися звуки дзвону. Тому починаючи з  XI ст. в усіх православних храмах встановлювали дзвіниці. Однак, в Андріївській церкві вони відсутні.

Під час будівництва храму було виявлено потужне джерело, заховане під горою. Згідно з легендою, як тільки вдарить перший дзвін, джерело затопить не тільки Поділ, а й увесь лівий берег Києва.

Важливими функціями дзвонів є заклик вірян до збору на Богослужіння та повідомлення про вагомі події. Андріївська церква передусім будувалася як частина Київської царської резиденції разом з Маріїнським палацом. Вона повинна була стати саме домовим храмом, що призначений не для прихожан. Тому й у задумі про спорудження дзвонів не йшлося. 

Немовби на п’єдесталі урочисто стоїть Андріївська церква, її ще називають Лебединою піснею Бартоломео Растреллі.

Саме на сходах цього дивовижного храму відбувались зйомки весілля Проні Прокопівни та Голохвастова у легендарному фільмі “За двома зайцями”. До речі, праворуч від Андріївської церкви встановлений незвичайний пам’ятник із зображенням головних героїв комедії.

З моменту побудови Андріївської церкви, у неї тричі влучала блискавка, через вплив природних факторів вона часто потребувала ремонту. Врешті, після тривалої реконструкції у 2020 році відбулося урочисте відкриття храму для всіх відвідувачів.

Андріївська церква внесена до переліку каталогу “1 000 чудес світу. Шедеври людства п’яти континентів”, виданого у Німеччині у 2002 році. Унікальна споруда входить до списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО та Національного заповідника Софія Київська.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.