Четвер, 28 Березня, 2024

Конвеєр смерті: Бабин Яр

Бабин Яр – пекельна історія болі і сліз, ненависті та знищення. Це слід жорстокості і пам’ять для киян, пише “kyiv-future.com.ua“.

Урочище Бабин Яр  знаходиться поруч з Кирилівською церквою майже в центрі Києва. Зараз це пам’ятна ділянка, яка нагадує про сумні історичні події. 

Перша згадка про володарку землі теперішнього яру була у 1401 році, коли жінка-шинкарка (тоді її називали “баба”) продала землю Домініканському монастиреві. Ще урочище в історії згадується під назвами Бісова баба та Шалена баба. 

Для українців Бабин Яр це не лише масове розстрілювання євреїв, завдяки чому його згадують і вшановують у всьому світі, а і велика кількість вбитих не лише під час другої світової війни. Там поховані тисячі киян, які померли під час Голодомору у 1932 і 1933 роках. 

Вшанування загиблим

Перший пам’ятник вшанування загиблих відкрили у 1976 році, попри те що Радянська влада не хотіла розголосу голокосту.  

З 2007 року територія яру почала відноситися до Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”. 

На сьогодні Бабин Яр налічує двадцять п’ять пам’ятників. Це і загиблим євреям, і розстріляним солдатам німецькими офіцерами, і дітям тощо.

Також український композитор Дмитро Клебанов, який має єврейське коріння написав симфонію “Бабин Яр” з елементами єврейських мелодій та траурного вокалізму. Цій трагедії тринадцяту симфонію присвятив і Дмитро Шостакович – російський піаніст. 

Історичні свідчення про Голокост

Урочище стало місцем навмисного вбивства мирного населення, військовополонених, євреїв, циган, активістів, заручників, порушників комендантської години тощо. Першими розстріляними жертвами стали близько 800 пацієнтів психіатричної лікарні імені Павлова, яка розташовувалася поруч з Бабиним Яром. Наймасовіший розстріл був з 29 по 30 вересня 1941 року. Тоді загинули 34 000 євреїв. 

Приводом для знищення євреїв стала пожежа на Хрещатику, яка почалася 14 вересня того ж року і залишила без житла близько 50 000 киян. Нацисти звинуватили у цьому євреїв… Вже 27 та 28 вересня на стовпах та стінах будинків з’явилися оголошення про переправлення євреїв та їх дітей в безпечне місце. Останні мали з’явитися 29 вересня о 8 ранку біля перехрестя вулиць Мельникової та Дегтярівської, взявши з собою документи, теплий одяг і цінні речі. Залякували, що ті хто залишиться будуть розстріляні. 

Натовп людей вели, ніби на реєстрацію, але потім вони потрапили в пастку з дроту Сирецького концтабору. У них забирали всі речі і примусили роздягтися догола. Далі швидко кидали в мішки та просто на землю один на одного, а кулемет безжалісно всіх розстріляв. Звуки пострілу заглушували веселою мелодією з гучномовця. Пізніше німецькі солдати перебирали речі розстріляних і закопували в урочище. Цей момент зафотографував німецький фотограф Йоганс Хеле. 

Розстріли у Сирецькому концтаборі проводилися аж до визволення Києві від нацистської окупації.

Жахлива пам’ять про свавілля та безжалісне катування назавжди залишиться у пам’яті кожного, яке не повинні забути, адже повторення такого перебігу подій, ми аж ніяк не можемо допустити.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.