Четвер, 25 Квітня, 2024

Музейний провулок у Києві: ТОП-5 легенд про відомі місця

У столиці Музейний провулок  знаходиться в районі  між вулицею Грушевського та Європейською площею. Він з’явився ще в 19 столітті. До  наших днів тут збереглися легендарні споруди, деяким з них понад 100 років. Тут знаходиться багато колишніх особняків відомих людей, які і утворили невеликий провулок у центрі Києва, наприклад: відомого у всьому світі ювеліра Маршака або інженера Ісая Іссерліса, пише kyiv-future.com.ua. У нашому огляді ми розповімо про найвідоміші будівлі та визначні пам’ятки, які знаходяться на Музейному провулку.

Національним художній музей

Найкрасивіша і найяскравіша пам’ятка архітектури на цьому провулку – Національний художній музей. Його побудували тут на початку 20 століття під керівництвом архітектора В. Городецького. Називалася будівля “Міський музей антикваріату та мистецтв”. Головна визначна пам’ятка будівлі – оригінальні декоративні прикраси. Зокрема, увагу привертають бетонні скульптури оголених жінок із міфологічних легенд, а також грифонів і левів. Їх створював відомий італійський майстер та митець, Еліо Саля, який працював у столиці.

До речі, існує легенда, що скульптури володіють магічними властивостями, хоча цьому немає реального підтвердження. У наші дні в музеї постійно проводять різноманітні виставки та заходи. У його фондах налічується близько 40 тисяч експонатів. Серед яких знаходяться шедеври живопису і колекція іконопису. Зараз це найбільший художній музей країни.

Великий прибутковий будинок Іссерліса

Був побудований у стилі модерн у 20 столітті, під керівництвом архітектора В. Рикова. Це семиповерхова будівля вирізняється з-поміж інших особняків і відрізняється рельєфною композицією під назвою “Тріумф Фріни”. Згідно з легендою, грецька натурниця Фріна постала перед судом, однак судді побачивши її шикарне оголене тіло, визнали натурницю невинною. У результаті щаслива дівчина в радісному пориві вийшла з будівлі суду на вулицю абсолютно голою. Йдучи по провулку, вона приваблювала захоплені погляди жителів. Саме ця композиція відображена на панно колишнього прибуткового будинку.

Сцена з античної легенди привертає багато уваги серед перехожих, вважається, що це місце приносить удачу і тут можна загадувати бажання. Однак, на практиці цьому немає підтвердження.

 Національна філармонія

Будівля красива як зовні, так і всередині. Вона  в 20 столітті спочатку зводилася для клубу Ради старійшин київського Купецького зібрання, яке проіснувало тут до 1919 року. Потім споруда стала притулком для пролетарського будинку мистецтв, клубу “Більшовик”, Будинку політичної освіти, Палацу піонерів і жовтенят.

Тут організовували бали-маскаради, проводили музичні та літературні вечори. Музиканти, які виступали  в колонній залі, приходили в захват від дивовижної акустики. Після святкування ювілею відомого українського композитора М. Лисенка, залі присвоїли його ім’я в 1962 році.

До речі, цей жовтий  дивовижний особняк дивом уцілів під час Другої світової війни. У кінці 1990-х років тут провели реставрацію, тому концертна зала Національної філармонії стала справжньою перлиною музичної культури України. Любителі класичної музики можуть насолодитися чудовою акустикою. Чарівне враження від музики доповнює розкішний і дорогий інтер’єр, оформлений мармуром, вишуканими тканинами і натуральним деревом.

Крім того, тут проводить екскурсію Купецьке зібрання, під час якої відбувається подорож по  філармонії, дає можливість  оглянути будівлю. Зокрема, побувати на репетиції оркестру, заглянути за куліси і послухати цікаві історії та легенди про споруду.

До речі, зараз у філармонії регулярно проводять міжнародні конкурси та фестивалі, творчі вечори та презентації.

Стадіон «Динамо»

Знаходиться на вході в Музейний провулок. До революції на цьому місці було містечко розваг для багатих киян під назвою «Шато-де-Флер».  Тут було багато розважальних закладів із відкритою сценою, кафе, кабаре і концертних майданчиків. Основна частина цих будівель не пережила війни.

У 1933 році тут звели футбольний стадіон «Динамо», який є пам’ятником архітектури. Його арена побудована за зразком берлінського стадіону. «Динамо» зводили силами в’язнів і простих киян. До речі, його відкриття кілька разів відкладали через голод. Роботи над колонадою при головному вході закінчили в 1936 році. Стадіон перейменовували кілька разів.

Під час Другої світової війни тут грали виключно німецькі команди. Тому в народі його називали «Німецький».

Після війни в столиці з’явився новий великий стадіон, і арена «Динамо» вже не була такою популярною. У кінці 70-х його реконструювали.

У наш час стадіон перейшов у власність клубу «Динамо» і носить ім’я знаменитого тренера команди, Валерія Лобановського.

Особняк Абрамовича Маршака

Спочатку ювелір відкрив власну невелику майстерню на столичному Подолі. Потім переїхав на Хрещатик. Після чого відкрив мережу майстерень по всьому Києву, які виготовляли золоті та діамантові прикраси. Маршака навіть називали «Київським Картьє», адже  його вироби підносили забезпеченим людям. Столична ювелірна фабрика виготовляла прикраси для знатних високопосадовців та перших персон Росії. Деякі з них коштували, як хороший особняк чи маєток. Усього в Маршака у власності було 92 будівлі, одна з них з розташувалася в Музейному провулку. Однак, де саме знаходився там його особняк, історія замовчує. Зазначається, що в будівлі майстра був унікальний і оригінальний інтер’єр із використанням декору.

Після революції, в 1918 році, його ювелірна фабрика в столиці була націоналізована.

Подейкують, що після смерті майстра все його творіння переплавили. Сім’я Маршака переїхала в Європу. Його діти відкрили там ювелірні салони, які в наші дні є відомими у всьому світі.

На цьому список знаменитих столичних будівель і споруд не закінчується. Гуляючи по вулицях улюбленого міста, можна кожен день відкривати для себе щось нове.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.