Четвер, 25 Квітня, 2024

Підпал Подолу: історія страшної пожежі

Архітектура Подолу приваблює багатьох туристів і місцевих жителів своєю красою. Однак, первозданної краси будівель тут не залишилося, бо  вони згоріли. Подільська пожежа – найвідоміша і одна з найбільших пожеж, що сталася в столиці за всю історію. Тоді вигоріла велика частина міста, що суттєво вплинуло на його історію. Ми більш детально розповімо про ці події. Далі на kyiv-future.

Історія пожежі

Подільська пожежа сталася в 1811 році і тривала цілих три дні. За цей час Поділ вигорів практично повністю. Було знищено понад дві тисячі будинків, дванадцять церков і три монастирі.

Поділ в ті часи був головним районом Києва. У ньому  на той момент кияни і жили, і працювали. Там знаходився діловий центр, торгівля, крамниці з ремісниками і багато іншого. На Подолі до пожежі налічувалося 2068 будинків, в той час як у всьому Києві їх було більше  3500 будинків. Це дозволяє зрозуміти масштаб району та пожежі.

Вважається, що масштабна і катастрофічна пожежа почалася з глухого кута, неподалік від церкви Миколи Притиска та Житнього ринку. Пожежа охопила місто практично повністю. Вогонь доходив до Європейської площі.

Поділ практично повністю вигорів. Дим охопив все місто. Жителі Подолу на луках Оболоні спостерігали за тим, як їхні будинки згорають.

Дерев’яний Поділ і посуха

Причина такої масштабної пожежі була в тому, що споруди і будинки на Подолі були дерев’яними, кам’яних будівель в місті майже не було. Тому суха деревина спалахнула за секунди. Крім  того, була дуже висока щільність забудови. На подільських вулицях будинки буквально стояли один на одному, без огороджень. Тому вогонь швидко перекидався з одного будинку на інший. Крім того, замість кам’яної бруківки, на дорогах лежав настил з деревини. Того року була сильна посуха. Рівень води в річці  Дніпро настільки впав, що було видно навіть піщані острівці.

Підпал Подолу

Існує версія, що пожежа сталася не випадково, а це був спланований підпал. Є версія, що це зробили або французькі шпигуни, які готувалися до війни, або російські провокатори.

Французам така пожежа була дуже вигідною. Справа в тому, що перед війною, Російська імперія створила в Києві якийсь склад зброї. Тобто місто активно готувалося до оборони. Були зроблені запаси пороху, зброї, снарядів. Все це повинно було використовуватися проти наступаючої французької армії.

За другою версією, підпал влаштували імперські сили. До речі, через рік після пожежі в Києві сталася відома пожежа в Москві 1812 року. На думку багатьох істориків, пожежі ці були організовані  царським урядом.

Відновлення Подолу

Поділ почали відновлювати практично відразу після пожежі. В капітальному плані будівництва Подолу були враховані його особливості та старий характер вулиць.  Однак їх зробили широкими і прямими.

Поділ після нової капітальної відбудови став уже здебільшого кам’яним. Багато архітектурних пам’ятників були побудовані заново,  не зберігши оригінального виду.

А які цікаві факти про Поділ знаєте ви, пишіть в коментарях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.