Четвер, 25 Квітня, 2024

Як раніше називалися райони Києва і чому

Більшості киян і гостям міста знайомі назви районів столиці. Але далеко не всі пам’ятають, як вони називалися раніше, пише kyiv-future.com.ua. У нашому огляді ми розповімо, як раніше називалися райони столиці і роз’яснимо їх особливості.

Дореволюційний Київ

До 1917 року Київ умовно налічував вісім районів, за існуючими поліцейськими дільницями. Це Палацевий, Бульварний, Печерський, Либідський, Плоский, Лук’янівський, а також Старокиївський і Подільський.

Назви районів були досить простими. У них закладалися основні якості району, або була прив’язка до історичних місць. Деякі назви районів збережені і в 2021 році, зокрема, Подільський і Печерський.

Післяреволюційні назви

У 1917 році назви районів змінилися не сильно, як і адміністративний поділ Києва. Замість поліцейських ділянок, з’явилися районні думи. Додалися Пріорсько-Куренівський і Шулявського-Бульварний райони. І знову умовно.

А ось офіційно перші райони були створені в 1921 році. Київ поділили на 6 районів: Міський, Печерський, Деміївський, Подільський, Шулявський і Солом’янський. У цілому, назви теж досить схожі на сучасні, оскільки пов’язані з історичними назвами.

Назви районів до 2001 року

Пізніше райони Києва неодноразово змінювали свої назви. До перейменування в 2001 році, Київ мав такий адміністративно-територіальний поділ:

Ватутінський район

Був заснований у 1988 році. Район називався на честь радянського генерала і воєначальника на прізвище Ватутін, пам’ятник якому до цих пір стоїть у Маріїнському парку столиці. Відомий тим, що в боях з німецькою армією в роки війни, в тому числі за Київ, жертвував колосальними втратами в армії.

Дарницький район

Був заснований в 1935 році. Район названий завдяки річці Дарниця, що протікає вздовж залізниці Київ-Чернігів. Слово Дарниця ж походить від стародавнього слова “Дарна”, що позначає “дар”, або “подарунок”. У широкому сенсі, Дарницею називали весь лівобережний Київ. Також він називався Слободський район. Також був частиною Печерського і Подільського районів.

Дніпровський район

Район виник в 1969 році. Район названий на честь річки Дніпро, що протікає по всій Україні. Це головна в Києві річка, на узбережжі якої і знаходиться Дніпровський район.

Жовтневий район

Був заснований у 1927 році. Назва Жовтневого району радянських часів. У значення закладені події Жовтневої революції 1917 року. До слова, райони з такою назвою були в багатьох містах і залишаються в деяких столицях колишнього СРСР навіть сьогодні. До речі, в 1920-ті роки  район носив назви Шулявський і Раковський.

Залізничний район

З’явився в 1938 році. Назва Залізничного району, очевидно, мало суто технічний характер, маючи зв’язок із роботою залізничного сполучення Києва. Так називалася частина Сталінського району та Солом’янський район.

Ленінградський район

Був заснований в 1973 році. Район називався на честь російського і радянського міста Ленінград (нині Санкт-Петербург), у свою чергу, названого на  честь натхненника революції і фактичного засновника СРСР, Володимира Леніна.

Мінський район

З’явився в 1975 році. Назва пов’язана із столицею Білорусі, містом Мінськом. Походить назва від річки Мєнка, на якій спочатку був заснований Мінськ. З часом місто було перенесене, зберігши назву. А ось район Києва вже так не називається.

Московський район

Був заснований в 1957 році. Район називався на честь столиці Радянського Союзу і сучасної Росії, Москви. Місто, як і в багатьох інших випадках, було названо на честь річки. А ось її назва, за різними версіями, походить від слова “моск” (в’язкий, топкий, болото), або від Волзько-фінської мови (річка-Ведмедиця, Коров’яча річка).

Крім того, район також згадувався як Новостроєнський, Деміївський, Кагановіцький. Був частиною Ленінського, Міського та Сталінського районів.

Печерський район

З’явився в 1921 році. Печерський район бере свою назву від київських Печер, або від Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Печери як раз можна знайти в Києво-Печерській лаврі, назва якої теж походить від них.

Також за радянських часів цей район носив назви: Кіровський район, частина Центрального та Ленінського районів.

Подільський район

Був заснований в 1921 році. Назва Подільського району пов’язана з київським Подолом. Поділ у свою чергу називається саме так тому, що знаходиться в низинній місцевості. Від старого слова “Поділ” (низина). За радянських часів носив назву Петровський район

Радянський район

Був заснований в 1933 році. Район мав назву, що асоціюється з Радянським Союзом. Назва країни походить від слова “рада”, заявленої форми правління – “влада рад”. Також він називався Сталінський район.

Старокиївський район

Було названо  так в 1917 році. Цей район в центрі Києва (сучасний Шевченківський), який історично називався на честь Старого Києва, оскільки був одним з історичних районів давньої столиці України. Також район називався Центральний, Ленінський, частина району – Кіровський

Харківський район

Був заснований у 1988 році. Район іменувався на честь українського міста Харків. Про походження назви Харкова є не менше 16 різних версій. Офіційна версія посилається на назву річки. За однією з версій вважається, що назва походить від імені сестри Атілли Харьхе (в перекладі – Лебідь).

Шевченківський район

Виник в 1937 році. Назва Шевченківського району пов’язана з прізвищем знаменитого українського поета, художника і прозаїка, Тараса Григоровича Шевченка. У цьому ж районі знаходиться Національна опера України, теж названа на його честь. Також район називався Молотовський.

Скільки районів в Києві:

Після адміністративної реформи 2001 року, райони столиці були перейменовані, а їх кількість і межі змінені. У 2021 році в столиці є десять районів.

  • Голосіївський район
  • Дарницький район
  • Шевченківський район
  • Оболонський район
  • Деснянський район
  • Дніпровський район
  • Печерський район
  • Подільський район
  • Святошинський район
  • Солом’янський район

На цьому цікаві факти про столичні райони не закінчуються. А які особливості про столичні райони знаєте ви, пишіть у коментарях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.