Середа, 9 Жовтня, 2024

Чи оживе садиба Мурашка на Київщині, яка нині в 4-й категорії аварійності (найвищій)?

Кияни й гості міста щодня проходять повз старі будівлі й інколи дивуються їхнім занедбаним станам. Не кожен знає, що власники квартир таких будинків не мають права самостійно їх ремонтувати. Навіть якщо дуже захочеться замінити старі вікна на пластикові чи трухлі двері на броньовані, треба мати витримку й нічого не чіпати, бо ж це карається законом. Наприклад, відомий випадок, що чоловік, квартира якого знаходиться в історичному будинку на Пушкінській, вирішив утеплити фасад. І за це його зобов’язали зробити демонтаж та виплатити суму, вказану в штрафі. Далі на kyiv-future.

Хто планує реконструкцію пам’яток історії?

Реконструкцію таких будівель планує заздалегідь місто, і саме воно відповідає за пам’ятки історії та архітектури. А вже після затвердження проєкту триває реставрація. Відомо, що інколи на новий будинок треба менше коштів, ніж на реставрування старого.

Де знаходиться садиба Мурашка?

Хто проходив вулицею Мала Житомирська, той не раз звертав увагу на садибу Мурашка (колишні особняк, прибутковий будинок, флігель). Історія цієї будівлі була і є досить трагічною.

Історія садиби

Перший власник, надвірний радник Флорентій Бровінський, збудував 1858 року одноповерховий особняк, який через якихось 14 років перейшов до нового господаря – власника типографії Петра Григоровича-Барського. Ця відома київська купецька родина була досить заможною, тож додали ще двоповерхову прибудову. Коли батько вже був дуже хворим, сини продали садибу Олександрові Мурашку – купцеві та майстрові іконостасів. Новий власник – нова надбудова. Цього разу – третій поверх. На першому поверсі були крамниця, льох, кухні, на інших – квартири, які здавалися в оренду. І це не якісь там «двушки»! Лише декілька було трикімнатних, а три – семикімнатні! Тоді ж було збудовано флігель, вирощено шикарний фруктовий сад…

І ось тут почалися чорні смуги.

  • 1905 рік – перша пожежа (садибу все ж реконструювали).
  • 1914 рік – знову зміна одного власника на іншого.
  • 1918 рік – будинок було націоналізовано (спочатку це були комунальні квартири, потім Будинок культури сліпих).
  • 2008 рік – садиба потрапляє в приватну власність певних компаній… 

Уперше садибу врятувало від повного знищення Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, яке занесло її до «Червоної книги культурної спадщини України». Була ще й друга пожежа, потім – кримінальні справи, суди… І нарешті 2015 року садиба перейшла у власність міста. І з того часу порушено питання про реконструкцію садиби.

Чи відреставрують садибу Мурашка?

Нині ця будівля має не просто занедбаний вигляд, а знаходиться в аварійному стані – у четвертій (найвищій!) категорії. І дуже приємно, що міська влада обіцяє реставрувати цю історичну пам’ятку.

«Садиба Мурашка є памʼяткою історії та архітектури місцевого й національного значення. Тому, наша найголовніша мета – збереження будівлі з повною реставрацією», – зазначив Валентин Мондриївський, заступник голови КМДА, на своїй сторінці у фейсбуці.

Усе ж точної інформації про план реставрації та терміни поки що немає. Тож нам залишається чекати з вірою на краще.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.