Неділя, 6 Жовтня, 2024

Як створити диджитал-спілку в громаді?

2019-2020 роки мали велике значення для розвитку громад та підходів до їх діяльності під впливом диджитал-технологій. Підійшов до завершення основний етап реформи децентралізації, який передбачав об’єднання населених пунктів. Також було створено Міністерство цифрової трансформації України, яке почало запроваджувати нові інструменти урядування на основі сучасних технологій. Далі на kyiv-future.

Цифровізація важлива

Старі підходи до управління в нашій державі базувалися на значній бюрократії та величезній кількості папірців, які потрібно було заповнювати та складувати для зберігання. Напівручне внесення даних, які часто повторювалися, уповільнювали процеси прийняття рішень та знижували ефективність роботи. Тому інструментарій, який почало впроваджувати Міністерство цифрової трансформації України був покликаний значно спростити життя людей та, відповідно, пришвидшити роботу на всіх рівнях: на державному, місцевому та, звичайно ж, побутовому. Лише додаток “Дія” зумів увібрати в себе понад десять документів, які тепер не треба було носити з собою та хвилюватися за їхню цілісність. Що вже говорити про різні сервіси та додаткові функції, які включено до нього.

Разом з тим Міністерством та різними київськими та всеукраїнськими інституціями за підтримки міжнародних та вітчизняних фондів почали пропонуватися різні інструменти для покращення прозорості та ефективності здійснення своїх функцій місцевим самоврядуванням. Найпопулярнішими з них є: бюджет участі, електронні петиції, громадські консультації та ін. Окрім того, почали впроваджуватися інструменти, які покращують ефективність роботи публічної влади та сприяють зростанню рівня захисту інформації. Зокрема, це електронні черги в центрах надання адміністративних послуг, системи електронного документообігу, створення додатків “Громада у смартфоні” тощо. Але разом з тим виникають проблеми, які пов’язані з рівнем знань користування цифровими продуктами як населенням, так і безпосередніми працівниками публічної влади.

Комплексний підхід

Очевидно, що для успішного впровадження цифрових продуктів та розуміння їх користі для всіх учасників необхідно мати комплексний та ефективний підхід.

Одним з варіантів розв’язання цього питання може стати створення та налагодження роботи своєрідної спілки з розробки та імплементації цифрових продуктів у громаді.

Це повинна бути відносно невелика група людей, які об’єднані єдиною ціллю – покращенням життєдіяльності громади за допомогою впровадження цифрових продуктів. При цьому важливо, щоб учасники цікавилися новими розробками у сфері диджиталізації та законодавчими змінами щодо функціонування цифрових продуктів.

На першому етапі роботи група повинна проаналізувати поточний стан у громаді у сфері диджиталізації, який передбачає діяльність органу місцевого самоврядування, бізнес-об’єктів та цифрових продуктів, які існують в громаді та якими користуються жителі.

Далі необхідно провести оцінку ефективності використання цих продуктів та визначити слабкі місця, де цифровий інструмент не має відповідного ефекту або ця ланка взагалі не диджиталізована і є перспективи покращити її роботу за допомогою впровадження цифрового нововведення.

Для початку краще розглядати існуючі продукти, які запропоновані Міністерством цифрової трансформації України або створені іншими інституціями. Також можна перейняти досвід інших громад.

За потреби можна почати роботу над створенням власного цифрового продукту. Це можна зробити самостійно, залучившись зовнішнім фінансуванням або за можливості передбачивши кошти у місцевому бюджеті. Також можна розглянути можливість запропонувати ідею Міністерству цифрової трансформації України, яке може дати не лише конструктивну оцінку нововведення, але й допомогти з втілення. Можливо навіть з перспективою подальшого використання в інших громадах.

Розробці власного продукту повинен передувати детальний аналіз реальної потреби у такому продукті та прогнозування можливої користі від нього.

Другим важливим напрямом роботи спілки повинен бути моніторинг залученості населення до використання цифрових продуктів, які сприяють покращенню їхнього проживання в громаді. Сюди ж входить постійне навчання та інформування населення про користь від використання цифрових продуктів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.