Влітку 2021 року Президент України Володимир Зеленський заявив про відкриття у Києві вищого навчального закладу європейського рівня — Президентського університету. Основною метою його створення є підготовка студентів до ефективного розвитку держави. Докладніше про свою ідею він розповів на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Освіта та наука”. Далі на kyiv-future.
У сучасному світі країна має бути конкурентноспроможною, тому наука та освіта є головними сферами, які потрібно постійно вдосконалювати. А це можливо лише за наявності освічених, успішних та компетентних громадян. Тоді реалізація економічної, екологічної, політичної та інших напрямків діяльності здійснюватиметься на високому рівні. На думку Володимира Зеленського, це є головною мотивацією для створення Президентського університету.
Будівництво
“Університет майбутнього” — так називають архітектори та дизайнери компаній “Capital Stone” проект вищого навчального закладу нового формату. Вони вже обрали територію його зведення — ВДНГ. З кінця 2021 року там вже розпочалися підготовчі роботи. На території розмістять 11 корпусів. Серед них будуть приміщення для навчання, гуртожитки, лікарні, адміністрації для прийому іноземних громадян та інші, а поряд підземний паркінг. Площа університету займе приблизно 5,6% території “Експоцентру України”. Розробники проекту планують її озеленити: розмістити навколо багато дерев, клумб та кущів.
Навчання в новому університеті стартує з 1 жовтня 2023 року. Воно буде безкоштовним для всіх студентів. У нього відбиратимуть для вступу найкращих випускників з українських шкіл за такими напрямками:
- інформаційні технології;
- штучний інтелект;
- нанотехнології
- наука про здоров’я;
- енергетичні технології;
- міжнародні відносини.
Перший набір складає 120 осіб, які будуть навчатися в кожній групі факультету. У найближчі кілька років його кількість планують збільшити до 600. Вступна кампанія складатиметься з кількох етапів, щоб обрати найрозумніших та найталановитіших абітурієнтів. Перевага надаватиметься кандидатам з нестандартним мисленням, великим запасом знань і здатністю практично довести, що людина може постійно ставати кращою та отримувати нові позитивні результати у процесі своєї діяльності.
До викладання у Президентському планують залучити найкращих фахівців з України та інших країн світу. Основним принципом навчання є 30% теорії та 70% практики. Це дозволить максимально збільшити якість навчання студентів та підготувати їх до роботи у майбутньому. У процесі навчання вони матимуть можливість створювати проекти, презентації, проходити стажування за кордоном, брати участь у конкурсах і не тільки… А після закінчення навчання — офіційне працевлаштування.
Фінанси
Фінансування будівництва та функціонування університету відбуватиметься з 3 джерел: держбюджет, міжнародні донори та бізнес. Про це повідомили у Міністерстві освіти.
Володимир Зеленський обіцяє, що майбутні студенти отримуватимуть високі стипендії, а викладачі високу оплату праці. За попередніми розрахунками загалом реалізація проекту Президенського університету коштує 7 млрд гривень. Це великі гроші для інвестування у сферу освіти. Проте для такого проекту їх готові виділити, з впевненістю припускаючи, що вартість будівництва університету окупиться через кілька років.