Турбота про зір — справа важлива, необхідна, що потребує відповідального та комплексного підходу. У прохолодні сезони року потреба у турботі не лише про зір, але й про організм загалом, особливо нагальна.
Базові рекомендації від фахівців про те, як правильно дбати про здоров’я очей має знати кожна сучасна людина. Адже у сучасних реаліях на зорову систему людини впливає багато негативних чинників, зокрема: випромінювання від моніторів цифрових пристроїв, сонячний ультрафіолет, надмірне зорове навантаження, погане харчування, незбалансований режим сну та інше.
На превеликий жаль, неможливо повністю виключити ризики, втім можна робити все, аби звести їх до мінімуму та зберегти хороший зір якомога довше.
Регулярне обстеження
Регулярно перевіряти зір і відвідувати лікаря-офтальмолога потрібно всім, кому не байдуже здоров’я своїх очей, а не лише тим, хто вже має діагностовані проблеми. Навіть якщо у вас наразі немає жодних нарікань на очі і гостроту зору, від візиту в офтальмологічний кабінет не потрібно відмовлятися. Річ у тім, що є цілий перелік захворювань очей, що на початкових стадіях можуть взагалі не проявляти симптомів і не давати про себе знати.
Вважається, що перевіряти зір потрібно один раз на рік. А якщо у вас вже є певні проблеми із зором, то частіше — точний графік візитів потрібно узгодити зі своїм лікарем.
Захист від небезпечного проміння
Ультрафіолет від сонця та синє випромінювання від монітору комп’ютера (а також ноутбука, планшета і смартфона) — то є два фактора найбільш негативного впливу на очі. Регулярний та тривалий вплив шкідливого проміння може призводити до погіршення зору та різних захворювань очей. Уникнути цього можна за допомогою засобів для захисту очей — окулярів.
Є спеціальні окуляри для роботи за комп’ютером, їх називають комп’ютерними або офісними. Вони мають покриття блу-блокеру на поверхні лінз, що просто відсікає шкідливе синє світло, тим самим захищаючи очі.
Від ультрафіолету найкращим чином захищають окуляри від сонця. Багато хто вважає, що такі окуляри треба носити лише літом, але це зовсім не так. Очі протребують і восени, і взимку, і навесні — в будь-яку пору роки, коли буває сонячна погода. Тільки варто вибирати якісні моделі: дитячі сонцезахисні окуляри, як і окуляри для чоловіків та окуляри для жінок повинні мати стовідсотковий захист від ультрафіолету. Такі можна придбати лише в сертифікованих магазинах оптики.
Помірне зорове навантаження
Під час безперервної та сконцентрованої роботи за комп’ютером очні м’язи перебувають в стані перенапруги. Саме постійна перенапруга очних м’язів є першопричиною багатьох офтальмологічних проблем. Тож працюючи, неодмінно щогодини відволікайтеся. Робіть перерви тривалістю в 10-15 хвилин, щоб розслабити м’язи та дати очам відпочити.
Офтальмологи завжди радять робити гімнастику для очей. Це простий, але досить ефективний спосіб зняти зорову напругу. Гімнастика складається з наступних вправ:
- 1 хвилину рухайте очима вверх-вниз;
- 1 хвилину рухайте очима вліво-вправо;
- 1 хвилину рухайте очима за та проти часової стрілки;
- 1 хвилину швидко кліпайте;
- закрийте очі та двома пальцями кожної руки легенько натисніть на кожне око — повторіть вправу 5 разів;
Вітаміни та здоровий сон
У холодні пори року організм потребує вітамінів та корисних мікроелементів як ніколи. Тож радимо збагатити свій щоденний раціон харчування продуктами, що містять багато вітамінів. Для здоров’я зорової системи необхідні вітаміни A, B, E, P, лютеїн, цинк, омега-3 та багато інших. Вони містяться в овочах, ягодах, морепродуктах, горіхах, яйцях, нежирному м’ясі та молочних продуктах.
Ще один, не менш важливий складник здоров’я очей та організму в цілому — хороший сон. Регулярне недосипання виснажує організм, змушує його працювати у режимі дефіциту сил. Тож для нормального функціонування всіх систем органів, зорової системи включно, потрібно спати 7-8 годин на добу.