Субота, 27 Квітня, 2024

Історія появи факультету “Інформаційні технології” в КПІ

Національний технічний університет Київський політехнічний інститут — саме той навчальний заклад, який майбутні айтівці обирають для вступу. Факультет “Інформаційні технології” є одним з найстаріших у світі і його історія розпочалась ще у далекому 1918 році. Про історію заснування факультету, зміни, що на ньому відбувалися та методи підготування айтівців — далі на kyiv-future.com.ua.

Історична довідка заснування факультету

Як відомо, першим факультетом у столичній політехніці був “ЕТФ” або просто “електротехнічний факультет”. Саме з нього пішла більшість факультетів вищого навчального закладу й відділ ІТ — не виключення.

Теперішню кафедру інформаційних систем та технологій ІСТ було створено на основі трьох інших кафедр: 

  • Автоматика та управління в технічних системах;
  • Автоматизовані системи обробки інформації та управління;
  • Технічна кібернетика.

Кафедра “АУТС” або “Автоматика і управління в технічних системах” бере початок ще у 1945 році. Саме тоді в КПІ було засновано кафедру “Реле і автоматики”. У 1963 році її перейменували на кафедру “Автоматики і телемеханіки”, а у 1988 році її знову перейменували вже на поточне імʼя.

Засновником кафедри є випускник КПІ 1925-го року — Йосип Ілліч Гребень. 


Засновник кафедри “АУТС” у КПІ. Йосип Ілліч Гребінь

У 1930 році Йосиф Ілліч здобув науковий ступінь доцента, а потім став професором і завідувачем кафедри автоматики та електричних станцій. За його наказом, кафедру було засновано на базі електроенергетичного факультету від 23 серпня 1945 року.

Розвиток кафедри впродовж років

Головна відмінність кафедри інформаційних технологій від кафедр в інших вишах: навчально програма постійно оновлюється та йде в ногу із часом. Починаючи з 1945 року вона підготувала понад 8000 висококласних фахівців за наступними напрямками:

  • 1945-1958 рр. — “Автоматичні і телемеханічні пристрої”;
  • 1959-1988 рр. — “Автоматика і телемеханіка”;
  • 1989-1994 рр. — “Компʼютеризовані системи управління автоматики”;
  • 1995-2006 рр. —  “Системи управління і автоматики”;
  • 2006-2016 рр. — “Системна інженерія”, “Програмна інженерія”;
  • 2016-2019 рр. — “Автоматизація та компʼютерно інтегровані технології”;
  • 2017-2024 рр. — “Інформаційні системи та технології”, “Інженерія програмного забезпечення”.

В розвитку кафедри значних зусиль доклав професор та теперішній декан університету С. Ф. Теленик. У 2017 році він звернувся до головного комітету з проводу освітніх питань України з пропозицією відкрити кафедру “Інформаційні системи та технології”. Для створення кафедри декан попередньо зустрічався із колегами в Массачусетському технологічному інституті, щоб розробити конкурентоспроможну освітню програму.

Лабораторна діяльність факультету та студентська діяльність

КПІ у своїх підрозділах містить і навчальні лабораторії для студентів, і науково-дослідні бази інститутів. Університет імені Ігоря Сікорського співпрацює з низкою компаній, які є лідерами в галузі ІТ. За їх ініціативи в корпусі навчально закладу було відкрито наступні дослідницькі академії та наукові центри:

  • Навчально-науковий центр технологій управління системами та мережами передачі даних (для підготовки спеціалістів з розробки та впровадження систем OSS/BSS);
  • Лабораторія імені професора Ю. С. Канєвського (для досліджень в галузі VHDL та ПЛІС);
  • Корейський ІТ-центр “KOIKA” (для підготовки професіоналів з Grid-Computing та SoC);
  • Інформаційний центр “Hewlett Packard” (для проєктування обчислювальної техніки);
  • Лабораторія “EPAM Systems” (для підготовки розробників програмного забезпечення);
  • Linux Professional Institute (для підготовки професіоналів для адміністрування Linux);
  • Регіональна мережева академія CISCO НТУУ “КПІ” (для підготовки професіоналів для обслуговування мережевого обладнання);
  • Науково-дослідний інститут інформаційних процесів (для розробки інтелектуальних систем управління);
  • Науково-дослідний інститут системних технологій (для створення технологій автоматизованих систем обробки інформації).

Якщо говорити про студентське життя, то на факультеті представлений типовий формат студентського самоврядування. Студенти КПІ імені Ігоря Сікорського займаються питаннями з організації наукової діяльності, допомоги студентам в загальних питаннях та влаштування тематичних заходів до яких можна віднести щорічний День факультету, ІТ-Спартакіаду, посвяту в першокурсники “Планета ФІОТ” тощо. 

Членство КПІ в Асоціації “Інформаційні технології України” 

У 2007 році КПІ отримав членство в Асоціації “Інформаційні технології України”. Цю асоціацію було започатковано у 2004 році за ініціативи таких українських ІТ-компаній як “SoftServe”, “Miratech”, “Mirasoft”, “ProFIX”, “UkrSoft”, “Softline”. Метою її створення стало те, що Україна займає четверте місце у світовому рейтингу за кількістю підготування кадрів в ІТ ніші після США, Індії та РФ й фахівцям потрібно виходити на міжнародний ринок.

Своєю чергою, членство КПІ в цій асоціації дає не тільки додаткове фінансування, а й можливість для студентів пройти практику в міжнародній компанії та стати потрібним фахівцем за кордоном.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.