П’ятниця, 29 Березня, 2024

Історія Хоральної синагоги Бродського

Культурна спадщина столиці вражає своєю різноманітністю. Однією із пам’ятних архітектурних споруд є Хоральна синагога Бродського, які вже більше 120 років, пише kyiv-future.com.ua.

Що таке синагога?

Синагога – це молитовний будинок для юдеїв (єврейська релігія), де навчають Святому Письму та моляться Богу. Синагога відрізняється від православних церков тим що не належать до храмів, а несе в собі більше архітектурне значення та вважається просто молитовним приміщенням. Люди, які належать до однієї синагоги формують певну спільноту.

Вважається, що перші синагоги з’явилися у Вавилоні більше ніж двадцять п’ять сторіч тому. Євреї, які були вигнані до Вавилону, почали відкривати свої будівлі для молитви. Одним із таких молитовних будівель є і синагога Бродського по вулиці Шота Руставелі, 13.

Історія створення синагоги Бродського

Наприкінці 19 століття меценат та український підприємець, його ще називали цукровим магнатом, Лазар Бродський забажав збудувати власну хоральну синагогу. У 1897 році був отриманий дозвіл на будівництво та за рік її відкрили на честь ювілею п’ятдесятиріччя Бродського.

Інженером-проектувальником був Георгій Шлейфер, а будівельні роботи виконувала найкраща на той час в Києві будівельна компанія Лева Гінзбурга. Будівля збудована в двох архітектурних стилях: неороманський та неомавританський. На відкриття та святкування дня народження прийшло багато представників місцевої влади: губернатор, голова міста, старости тощо.

Радянські часи для синагоги Бродського

Радянський вплив та відношення до євреїв призвело до закриття синагоги у 1926 році. Будинок використовувався, як приміщення клубу, політичної школи, потім військового гуртка і школи шиття.

Вже у 1955 році тут почав розміщуватися Київський академічний театр ляльок, а з фасаду були прибрані всі релігійні згадки. До будівлі добудували фасад і перебудували верхній поверх.

Синагога в часи незалежності

У 1992 році Президент України наказав повернути всі колишні молитовні будинки представникам їх релігій, але переселити ляльковий театр змогли лише через 5 років. Зараз будівля має статус пам’ятки архітектури.

У 2018 році Хоральній синагозі виповнилося 120 років із дня заснування. Синагога продовжує працювати, нині керівником спільноти є реб Моше Реувен Асман.

Також у синагозі Бродського проводять екскурсії, для цього не обов’язкового належати до єврейського віросповідання, але можна відвідати будівлю з середини та ознайомитись та прогулятися всередині синагоги. Ще при спільноті є різні програми розвитку для дітей, діє дитячий клуб “Анафім”, програми для молодої сім’ї, працює всеукраїнська духовна єврейська академія “Томхей Тмімім”. Діє жіночий клуб та програма “Батьки і діти”. Для людей старшого покоління є колель та інші програми. Також є різні програми для пізнання віросповідання юдаїзм.

Синагога Бродського варто відвідати не для зміни віросповідання, але точно для ознайомлення архітектури 19 століття

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.