Неділя, 13 Жовтня, 2024

Містичний трикутник навколо Софії Київської

Трикутник, що складають три відомі київські будинки, прикрашені химерами помітив письменник Олесь Ільченко. В центрі цього умовного або як його ще називають, містичного трикутника опинилася перлина міста – Софія Київська. Але чи саме химери прикрашають ці шедеври столичної архітектури? Далі на kyiv-future

“Будинок з химерами” 

Правий кут трикутника це одна з візитівок Києва –”Будинок з химерами” Владислава Городецького. Але насправді химери як такі на будинку відсутні, бо там зображені, хоча і дещо гротескному вигляді, цілком справжні представники фауни і флори нашої планети. Давні ж елліни називали химерами монстрів, що дихають вогнем з головою і шиєю лева, тулубом кози та хвостом у вигляді змії. Ця істота у філософському сенсі символізувала ідею, яку неможливо втілити в життя.  

Верхній кут умовного трикутника це творіння архітектора Михайла Бобрусова, що розташоване по Великій Житомирський, 8А. Цього разу фасад будинку прикрашає справжня химера. І якщо у середньовічній Європі химери часто виконували функції водостічної ринви, то в цьому випадку мова йде саме про скульптуру. За повір’ями ці демонічні крилаті створіння можуть як уособлювати сили пекла, так і бути своєрідним оберегом для мешканців будинку. Найвідоміші і найстаріші химери прикрашають знаменитий Собор Паризької Богоматері.

Побачити скульптуру Бобрусова з тротуару зовсім не просто, бо розташована вона досить високо. Треба уважно придивитися. Можливо це своєрідна гра з глядачем.

Існує версія, за якою архітектор хотів зробити фантастичний особняк у неороманському стилі, що мав нагадувати Нотр-дам-де-Парі, але коштів вистачило лише на одну химеру. 

За іншою легендою господар цього прибуткового будинку Йосип Роговський любив збирати у себе людей з різних прошарків суспільства та проводити для них спіритичні сеанси. Проходили вони у кутовій кімнаті, стіну якої й прикрашає сьогодні чудовисько. Кажуть, що статую наказав зробити Роговський для містичної охорони учасників окультних зібрань. Кияни вважають, що під заступництвом химери певний час перебував і відомий вітчизняний композитор Микола Лисенко, що ймовірно мешкав у цьому домі, а сьогодні вона визнана покровителька всіх мешканців будинку та вулиці, включаючи працівників офісів, магазинів та інших установ.

“Будинок з котами”

Лівий кут містичного трикутника — це так званий ”Будинок з котами” інженера та архітектора Володимира Безсмертного. Саме цей дім через неординарність проєкту безпідставно пов’язують з ім’ям Владислава Городецького. Зооморфні фігури, чоловічі маскарони та нестандартне модернове оздоблення завжди притягують погляди перехожих до споруди, побудованої у 1909 по вул. Гоголівська, 23. Вхід до цього неоготичного ”палацу” прикрашають зображення сов – символів мудрості, а краї фантастичного за конструкцією та красою вікна першого поверху – барельєфи котів із зеленими очима. Кажуть, що коти охороняють добробут і затишок мешканців від чорта, фігура якого увінчує будинок. Але чорт з таким же успіхом може відлякувати від дому злі сили й таким чином бути певним оберегом для жителів. 

Чи вкладали у зображення на будинку його автори та мешканці який сакральний зміст – питання відкрите. Зрозуміло лише те, що так званий містичний трикутник не може залишити байдужим, а ні справжнього поціновувача мистецтва, а ні туриста, а ні дослідника Києва й є гарною основою для екскурсій та краєзнавчих маршрутів. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.