Коли йдеться про логістику — це не означає, що маються на увазі лише логістичні компанії. Сьогодні велика кількість різнопрофільних компаній має власну службу доставки: інтернет-магазини, виробництва, ресторани та навіть супермаркети. Щоб мати можливість якісно надавати клієнтам свої послуги, доставляти товар вчасно та бажано швидше, ніж це роблять конкуренти, потрібно поступово відмовлятися виключно від людського чинника. Автоматизацію логістики провести простіше, ніж здається. Для цього необхідно впровадити у компанії програмне забезпечення під назвою TMS-система. Це інноваційний продукт, ПЗ, що поєднує у собі всі ключові етапи та логістичні процеси.
Поняття, функції та характеристика системи TMS
Зазначимо, що в Україні TMS система доступна для замовлення в UIS https://uislab.com/uk/products/tms/ та інших компаній. Вибір розробників дуже малий, але ще недавно продукт можна було придбати виключно у Європі чи США. Отже, тенденція позитивна, і завдяки цьому з кожним роком все більше підприємців дізнаються, що таке автоматизація служби доставки та успішно реалізують її на практиці.
TMS система – це програмне забезпечення, яке встановлюється на робочі комп’ютери, планшети та навіть смартфони. Попередньо розробники його розробляють з огляду на всі побажання клієнта та специфіку його бізнесу. Ось що можна отримати, маючи цю систему:
- Відмовитись від стандартних маршрутних листів. Тепер їх можна автоматично формувати у системі. ПЗ прокладає маршрути, запам’ятовує маршрути до постійних клієнтів, у разі потреби може терміново перепланувати маршрут у разі форс-мажору.
- Електронна документація Всі звіти, інформація про навантаження та відвантаження посилок, накладні – все зберігатиметься в електронному форматі. Це спростить пошук потрібних документів та доступ до них. Вся актуальна інформація буде доступна за одним кліком.
- Контроль за роботою кур’єрів. Кожному кур’єру буде надано КРІ, і як наслідок у майбутньому в системі можна буде побачити, наскільки ефективно кур’єр працює, чи немає у нього простоїв у роботі. Чи встигає виконувати той обсяг роботи, який на нього покладено. Аналіз цієї інформації допоможе якісно сформувати колектив, набравши оптимальну кількість працівників. Це комфортно для самих кур’єрів, що виконуватимуть «правильний» обсяг роботи, а також вигідно керівнику, що не платитиме зайві заробітні плати за той обсяг роботи, з яким може впоратися менша кількість людей.
- Унікальні налаштування для клієнтів. TMS система дозволяє пропонувати клієнтам доставку в конкретні часові вікна, наприклад, з 12:00 до 14:00 або протягом 24 годин або протягом двох днів. Тобто клієнт може вибирати час, коли йому зручно зустріти кур’єра. Це дуже популярна послуга, яка подобається людям. Часто виграють компанії, які можуть запропонувати її.
- Контролює залишок товарів на рампі. В системі завжди можна подивитися скільки товарів ще залишається у кур’єра, скільки він ще має забрати, і який залишок у нього до кінця робочого дня.
Завдяки всім цим опціям відділ логістики починає працювати набагато злагодженіше та ефективніше. Зникають неточності у роботі, похибки у звітах, зриви термінів доставки, а також тонни паперу, на якому зберігається важлива інформація.
За якими критеріями вибирати систему TMS?
Незважаючи на те, що більшість розробників пропонують візуально ідентичну систему, вона може відрізнятись усередині. Ось, на що спочатку слід звертати увагу, вибираючи і ПЗ і розробника, в тому числі.
- Відмовостійкість. Важливо, щоб у процесі роботи програма не зависала, не глючила, не видавала збоїв та взагалі швидко реагувала на всі запити. Відмінні відгуки мають ПЗ, побудовані на базі Oracle;
- функціонал. Чим більше унікальних опцій може запропонувати розробник, тим краще. Наприклад, та сама функція – доставка у певні часові вікна є не в кожній програмі, точніше, не кожен розробник її може створити. Це стосується також таких опцій як повернення товару, робота з накладними тощо;
- репутація розробника. Звісно, це також важливий нюанс. Потрібно вибирати тих, хто має успішні кейси, хорошу репутацію, відгуки від попередніх замовників і багаторічний досвід роботи.
Ще один важливий момент – вартість. Іноді компанії відверто переоцінюють свої продукти. Деякі розробники, наприклад, UIS гарантують, що система окупиться протягом першого року експлуатації і це хороша ознака того, що ціна та якість гармонійно поєднуються між собою.