Субота, 27 Липня, 2024

Історія Собору Святого Олександра

Увагу туристів та містян завжди привертала архітектура костелу Святого Миколая на Великій Васильківській. Це й не дивно, адже готичний стиль споруди сильно контрастує на фоні забудови центру міста. Але не всі знають, що у Києві є ще один костел. І він набагато старший. Далі на kyiv-future.

Перший костел Києва

Поряд з Європейською площею знаходиться вулиця Костельна. Ця назва є логічною. Адже тут знаходиться найстаріша римо-католицька церква столиці.

Старт будівництва костелу святого Олександра припадає на початок 19 століття. Тоді у Києві знаходилася стара дерев’яна церква християн західного обряду. Але у 1814 році ця споруда згоріла. У Києві на той час було велике представництво католиків. Тому існувала нагальна необхідність у спорудженні нового храму.

Все почалося з листа графа Потоцького до імператора щодо дозволу будівництва костелу. Лише через рік Олександр І надав відповідь щодо можливості початку будівельних робіт. Ще через рік міська влада виділила земельну ділянку у районі вулиць Трьохсвятительської та Костельної, на якій заплановано спорудити костел.

Закладення каменю відбулося у серпні 1817 року. Однак саме будівництво розтягнулося аж на 30 років.

Однією з причин стало те, що місце було дуже складним для будівельних робіт. Через крутий схил доводилося неодноразово його укріплювати, тому що осипався ґрунт. Цій проблемі ще сприяла дорога поряд, по якій постійно відбувався жвавий рух.

Початково цей храм повинен був перейти в опіку Домініканському ордену. Будівництво здійснювалося за кошти місцевих шляхтичів-католиків. Але кошти досить швидко закінчилися і будівництво зупинилося. Навіть збір грошей серед дрібних київських шляхтичів не дозволив відновити спорудження храму. Польське повстання на початку 1830-х років лише погіршило ситуацію, тому що домініканці покинули Київ. На допомогу прийшов поміщик Савицький, який виділив майже 200 тисяч карбованців. Лише завдяки цьому храм було добудовано. Однак у проєкт будівлі було внесено суттєві зміни. Київський архітектор Людвік Станзані та професор Київського університету Франц Мехович доповнили первісний план будівництва своїми правками.

Відкриття храму відбулося у 1842 році.

Під час перебування України у складі Радянського Союзу костел переживав не найкращі часи. Священників було репресовано, а храм використовували не за релігійним призначенням. У різні часи тут розташовувався гуртожиток, а у 1952-1987 роках у будівлі розмістили планетарій. Храм почав руйнуватися. Лише у 1991 році будівлю було повернуто римо-католицькій громаді Києва. Реставрація відбувалась до 1994 році. У 1995 році відбулося друге освячення храму. У 2001 році костел відвідав папа Іван Павло ІІ.

Програв конкуренцію Святому Миколі

До початку 20 століття костел Святого Олександра був єдиним римо-католицьким храмом Києва. На той час його парафія становила понад 33 тисячі осіб. При цьому населення міста було близько 200 тисяч. Зрозуміло, що одного костелу було замало. Тому було прийнято рішення про будівництво церкви Святого Миколая. Цікаво, що після відкриття нової релігійної споруди відвідуваність костелу Святого Олександра суттєво знизилася.

Але разом з тим його величність та цінність для міста не зменшилася. Довгий час за рахунок своєї висоти та розташування на схилі храм панував над іншими будівлями центру міста.

У 1879 році тут був охрещений Казимир Малевич – відомий український художник, автор полотна “Чорний квадрат”.

Значний внесок у відновлення статусу храму Святого Олександра як першого і колись головного римо-католицького храму було зроблено 6 червня 2021 року. Того дня його було піднесено до рівня Катедрального Собору.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.