Вівторок, 15 Жовтня, 2024

Впровадження Е-демократії в громаді

Зі створенням Міністерства цифрової трансформації у 2019 році стало зрозуміло, що інформаційні технології займуть міцну позицію у суспільних процесах в Україні. А враховуючи, що у зв’язку реформою децентралізації об’єднані громади отримали дуже багато повноважень та зобов’язань перед населенням, перед місцевими радами постало відповідальне завдання – впровадження інструментарію електронної демократії. Досвід в цій сфері орган місцевого самоврядування в кожному населеному пункті має різний. Найбільш популярними з них громадський бюджет та електронні петиції. Далі на kyiv-future.com.ua.

“Громадський бюджет”

 В перші роки об’єднання питання громадського бюджету набуло особливої популярності, адже завдяки цьому інструменту жителі громади можуть безпосередньо впливати на витратну частину місцевого бюджету. Так, не на весь його обсяг, але все ж з’явилася можливість повідомити суспільство про якусь потребу та, залучившись підтримкою серед жителів, отримати фінансування на реалізацію запропонованого проєкту.

В процесі запровадження такого інструменту як “Громадський бюджет” органи місцевого самоврядування досліджували процедури реалізації цієї ініціативи та платформи, які сприятимуть ефективній імплементації бюджету участі у своїй громаді. Значна кількість громад Київської області прийняли пропозицію “Фонду Східна Європа” та підключилися до платформи електронної демократії “Е-Дем”.

Зручний та зрозумілий інтерфейс створював приємні умови роботи на платформі. Для повноцінного запуску “Громадського бюджету” на платформі громадам залишалося лише синхронізувати його умови з бюджетним процесом. Враховуючи, що існує ймовірність подання проєктів, які передбачають кількамісячне будівництво певного об’єкта, якому в більшості випадків передуватиме процедура закупівлі (адже кошти бюджетні), більшість громад вирішили розпочати прийом заявок до Громадського бюджету з початку 2022 року. У зв’язку з початок повномасштабного вторгнення та законодавчими змінами щодо обмеження фінансування за деякими статтями витрат, реалізувати свій перший громадський бюджет змогли не в усіх громадах.

Зокрема, у Зазимській сільській територіальній громаді протягом січня 2022 року було подано одинадцять проєктів, деякі з них були досить цікавими та передбачали позитивний соціальний ефект. Але після 24 лютого “Громадський бюджет” тут було скасовано.

Електронні петиції

З 2017 року популярності набули петиції до Президента України. Деякі з них є абсолютно абсурдними та не несуть жодного конкретного змісту. Але зустрічаються реально розумні ініціативи, які демонструють населення не просто як джерело влади (як записано в Конституції України), але і як ефективний суб’єкт законодавчої ініціативи. Особливої популярності петиції до Президента України набули після 24 лютого 2022 року та більшою мірою почали стосуватися звернення до влади щодо присвоєння українським військовим звання Героя України посмертно.

Однак в процесі децентралізації питання електронних петицій перебралося й в площину місцевих органів влади. Як і в попередньому випадку, на початках свого існування об’єднанні громади використали платформу “Е-Дем” з метою надання своїм жителям можливість створювати електронні петиції.

Інструмент електронних петицій на рівні громад важко назвати ефективним. Аналізуючи питання, які підіймалися в більшості звернень, важко зрозуміти їх доцільність. За своїм змістом електронна петиція – це звернення, яке залишене на платформі, і щоб воно дійшло до відповідної особи (наприклад, голови громади), за нього повинна проголосувати певна кількість жителів. В більшості випадків актуальність питання втрачається до того моменту, поки звернення набирає необхідну кількість голосів. Таким чином, зокрема, на рівні невеликих громад більш ефективним залишається безпосередній прийом у сільського, селищного чи міського голови, або написання звернення за допомогою електронної пошти.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.