Четвер, 25 Квітня, 2024

Київська телевежа “Олівець” – найвища споруда України

Київська телевежа є однією із цікавих споруд, яка варта уваги, адже вона є найвищою спорудою в Україні та світі як окрема конструкція із решіток без використання болтів та заклепок, пише “kyiv-future.com.ua“.

Історія створення найвищої вежі в Україні

Створення власної телевежі для Києва було значною подією, адже це дало поштовх до розвитку телевізійного медіа. На початку планування будівництва висота конструкції повинна була сягати 500 метрів, але проєкт, який підготували кияни не прийняли в Москві за часи Радянського Союзу. Згодом проєкт все ж був затверджений, але висоту залишили у розмірі 385 метрів.

Цікавий факт, що Київський проєкт на будівництво вежі був відправлений у 1953 році, його не прийняли (як повідомляє російська вікіпедія: він не підійшов для плану будівництва Останкінської вежі у Москві) і дати збудувати таку вежу у Києві дозволили лише у 1968 році, коли Останкінська вежа була відкрита у 1967 році висотою 540 метрів (першопланування було 500 метрів) яка є найвищою спорудою в Європі та Росії, а була і найвищою у світі до будівництва оглядової вежі в Торонто.  Цікаво скільки ще ідей забороняли в Україні, щоб Москва була першовідкривачем? 

Також в українській телевежі не дозволили створення ресторану, хоча така ідея була, а от Останкінська вежа має ресторан на висоті пташиного польоту. Тоді пояснювали це тим, що російська вежа має 7 ліфтів, які надають більшу можливість евакуації, ніж Київська вежа з двома ліфтами. 

Будівництво телевежі “Олівець”

Саме ж будівництво розпочалося у 1968 році і тривало 5 років. Місце розташування у Шевченківському районі по вулиці Дорогожицька, 10. Її вага становить 2700 тонн. 

Для будівництва використовувалися лише сталеві труби різного діаметру без жодного болту чи заклепки. Весь процес будування полягав лише у електрозварюванні. Також є декілька ліфтів, які прямують до технічних частин на висоті вісімдесят, двісті та триста двадцять дев’ять метрів.

Також цікавий факт, що будували її абсолютно без підіймальних кранів та гвинтокрилів. Це неймовірно, правда?

Архітектором телевежі, яку назвали “Олівець” був Віталій Шимановський. Це надзвичайно талановитий конструктор, який народився на Київщині та все життя присвятив містобудуванню.

В його роботах понад сорок винаходів та понад 150 наукових робіт та монографій. У 1994 році його нагородили Державною премією в галузі науки і техніки, а згодом і перейменували інститут УКРНДІпроєктстальконструкція, де він пропрацював довгий 20 років і працюючи тут розробив макет Київської телевежі, на честь його імені. 

Цікаві факти про Київську телевежу:

  1. Телевежа у Києві є найвищою решітчастою спорудою у світі і на 61 метр вища за Ейфелеву вежу у Парижі. 
  2. При сильному вітрі вежа нахиляється до трьох метрів в сторони.
  3. У вежі на 192 метрі є приміщення з краєвидом на Київ, проте на такій висоті неможливо якісно помити вікна, то насолодитися оглядом можна на висоті 329 метрів, де є відкритий майданчик, який так полюбляють київські фотографи, проте для туристів, на жаль, вхід закритий. 

Зараз телевежа виконує важливу функцію в розподілі сигналів до антен телевізорів та радіо, виконує важливу роль для поліції, митної служби, Київенерго та навіть надає постачання мобільного інтернету.

Фото: Альбія Шудри.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.