Війна спровокувала виникнення кризи на ринку нерухомості. За останні півтора роки ціни на житло у Києві впали, а оренда стала неактуальною. Незважаючи на те, що люди вже повернулися до звичного життя, ситуація з купівлею-продажем житла все ще залишається складною. Експерти у сфері нерухомості назвали кілька факторів, які негативно на це вплинули. Далі на kyiv-future.
Відсутність покупців та інвесторів
У період воєнного стану покупка житла не вигідна для багатьох киян. Для деяких зараз не вдалий час, щоб вкладати багато грошей у придбання нового житла, а інші не бачать перспектив для розвитку бізнесу у сфері нерухомості. Через це наразі близько 40% нових квартир у столиці залишаються порожніми, а вартість орендної плати знизилася більше, ніж наполовину.
«Ціни опустилися на 30-50% відсотків, бо пропозицій достатньо, а попит снизився. Незалежно від рівня та класу об’єктів», — повідомив президент асоціації фахівців з нерухомості Юрій Піта порталу kyiv.comments.ua
Дефіцит будівельних матеріалів та проблеми з їх постачанням
Деякі забудовники вже відновили будівництво приватних будинків та житлових комплексів у Києві, наприклад, компанія «Perfect Group». Як потім з’ясувалося, у них виникли труднощі. Після початку війни багато матеріалів подорожчали, а також почали відбуватися збої в роботі логістики. Як наслідок, сталося уповільнення процесу будівництва та скоротилася кількість пропозицій щодо купівлі нового житла. Для того щоб створити найбільш оптимальні умови для придбання нерухомості в період війни, багато забудовників змушені знизити ціни.
Відсутність достатньої кількості коштів на будівництво житлових комплексів
Раніше багато девелоперів мали більше джерел фінансування. Але тепер ситуація на ринку нерухомості змінилася: інвестори відмовляються від інвестування великих сум у будівництво нових ЖК та приватних будинків. Основна причина цього — зменшення кількості бажаючих купити чи орендувати нове житло у Києві та продовження військового стану:
«Активності на ринку купівлі-продажу ми не спостерігаємо. При цьому продавець не готовий ще знижувати вартість нерухомості, а покупець уже не готовий купувати за старою ціною, чекає, доки вона опуститься. Прогнозую, що відсотків на 20% (плюс-мінус) ціни опускатимуться в Києві. Соціальне житло, напевно, подешевшає трохи менше, а ось преміум клас, еліт — впаде в ціні значно більше», — додав експерт у сфері нерухомості Юрій Піта.
Недостатня кількість кваліфікованих будівельників
Навіть через кілька місяців після початку війни деякі будівельники ще не повернулися до Києва. А решта переїхали до іншого міста або знайшли нову роботу після тривалого зниження попиту на нерухомість. З початку червня забудовники відновили роботу лише на 43 майданчиках у різних районах. А от на інших будівництво тимчасово зупинено. У зв’язку з цим ціни на нові об’єкти інфраструктури залишилися на тому самому рівні, а на інші знизилися.
Військовий стан у країні
Юрій Піта та інші експерти у сфері нерухомості повідомили, що головним фактором зниження цін на житло стало продовження воєнного стану. Нині ситуація на ринку залишається нестабільною та непередбачуваною. Тому зараз важко визначити, коли знову з’явиться великий попит на покупку-оренду житла в Києві.
У період пасивної фази війни забудовникам не вигідно підвищувати ціни, а покупцям — купувати нерухомість з метою ведення бізнесу у сфері нерухомості або подальшої здачі житла в оренду. Як повідомляє портал minfin, вартість оренди квартир у Києві зменшилася на 45 %.
Проте, з іншого боку, зараз кияни мають можливість дешевше купити собі нову квартиру або приватний будинок. Так, наприклад, у Дарницькому районі однокімнатна квартира коштує від 56 тис. доларів, а в Подільському — від 35 тис. доларів. Детальніше про актуальні ціни на покупку житла в різних районах Києва можна дізнатися тут.