Робота у сфері ІТ-технологій є однією з найбільш високооплачуваних у світі. Професіонали у цій сфері діяльності заробляють по 20, 000 доларів на місяць і іноді навіть більше. Одним із цих щасливчиків є киянин, з яким анонімно поспілкувалися кореспонденти видання DOU. Виявляється, що для такого заробітку недостатньо бути лише розробником та вміти писати код. Ключем до успіху є спілкування із замовником. Докладніше про це на kyiv-future.
Від захоплення до професії — навчання програмування та перша робота у сфері ІТ-технологій
Майбутній айтішник почав займатися програмуванням у 9 років за порадою свого батька. Він пройшов початковий курс підготовки для дітей, а потім почав застосовувати отримані знання на практиці:
«Приблизно до 15 років ніяких серйозних речей в ІТ я не робив: писав програми типу «Вгадай число» і таке інше. Коли мені було 15 років, я запропонував місцевому інтернет-провайдеру зробити так, щоб у них на сайті була оплата карткою (до цього треба було йти платити через термінал). Вони чомусь погодились. Я виконав, що обіцяв, і отримав 500 гривень», — сказав він, як пише dou.ua
Після закінчення школи він вступив до КПІ на інженерний факультет. Перші 3 курси програмуванням не цікавився. Потім поїхав за програмою Work&Travel до США. Там він уперше почав заробляти великі гроші на той час — 1800-2000 доларів після сплати податків. Це стало для нього мотивацією прагнути більше заробляти після повернення до Києва. Тоді молодий хлопець згадав, що у сфері ІТ багато платять, і влаштувався на роботу Embedded-розробником в аутсорсингову компанію. На першій роботі він робив пресейли та вів переговори із замовниками. Одного разу він зміг їх умовити підписати контракт на велику суму:
«Після успішного пресейлу — а це був великий контракт, — замовник поставив умову: хто вів пресейл, той має бути лідером команди. Тільки за такої умови вони були готові співпрацювати. Я погодився, і так за 9 місяців роботи розробником став лідером. Я керував командою із 5 осіб. Клієнтом був американський продуктовий стартап, який створює систему радіозв’язку», — сказав він.
На початку роботи програміст-початківець отримував 600 доларів на місяць, а після того, як довго там пропрацював — 2400 доларів. Загалом робота та атмосфера у колективі була дуже дружна. Єдине, що йому не подобалося, — це те, що у підлеглих зарплата була більша, ніж у нього як у керівника:
«Я точно знав, що мої підлеглі отримують більше за мене, просто тому, що у них було по 7–8 років досвіду. А мені тоді було 21 рік, тому в компанії вважали, що якщо я молодий фахівець, то мені багато платити не треба», — згадує він.
Початок кар’єри у сфері ІТ-технологій
Отримавши достатньо досвіду та знань, київський програміст знайшов роботу в іншій компанії. Там йому запропонували більшу зарплату – 4, 200 доларів. Коли він підписав контракт, з ним зв’язався замовник проєкту, яким керував програміст. Замовник був задоволений його роботою, тому запропонував напряму співпрацювати.
Київський програміст працював з цим замовником протягом 3 років. За цей час він зрозумів, що існує велика різниця між роботою через менеджера в аутсорсі та безпосередньо з інвесторами.
Потім замовник забрав його до себе у команду. Невдовзі київський розробник переїхав до нового офісу у Києві. Він співпрацював зі стажерами, іншими програмістами та інвесторами:
«Завдання у мене були лише менеджерські. Спілкувався з розробниками, підрядниками-китайцями, у яких ми замовляли виробництво «заліза». Робив репорти глобальні — за фінансовими витратами, технічними досягненнями. Деякі рішення ми обговорювали з інвесторами, вони технічно компетентні, добрі хлопці. Їм подобалося, як я розповідаю про наші результати», — говорить киянин.
В іншій компанії у нього з’явилися нові обов’язки та було більше відповідальності: керував колективом, допомагав вирішувати інші завдання, займався працевлаштуванням людей на роботу. Наприкінці 2019 року ця компанія була продана американській корпорації.
Робота в американській компанії з зарплатою 20, 000 доларів на місяць
Наступним кроком у кар’єрі київського айтішника стала співпраця з американськими програмістами. Йому запропонували посаду технічного керівника та запитали, на яких умовах він готовий з ними співпрацювати. Він відповів із цього приводу наступне:
«Я сказав, що можу зібрати команду в Україні, якщо американська компанія зможе дати завдання, які ми виконуватимемо без прив’язки до існуючої команди в Америці. Зарплата Embedded-розробника в Нью-Йорку — $20—25К на місяць», — говорить програміст.
Після цього вони підписали контракт, згідно з яким айтішник із Києва отримав кошти для оренди офісу та пошуку фахівців з метою спільної співпраці. Протягом 3 місяців йому вдалося створити команду:
«Ми для американських роботодавців, по суті, — аутсорсингова компанія, бо так вони значно економлять гроші. За ціною двох американських розробників в Україні отримують команду з 8 осіб. При цьому в Америці розробники мають бути в штаті, вони вимагають медичної страховки та велику відпустку. Їм потрібно платити більше грошей», — сказав він.
Саме тому американцям було дуже вигідно мати співробітників у Києві. Вони працювали віддалено і паралельно телефонували онлайн 2-3 рази на тиждень — обговорювали технічні рішення, показували результати роботи.
Київський програміст був лідером у команді айтішників, тому мав більше обов’язків. Наприклад, якщо у першій компанії, де він працював, бухгалтерськими справами займався директор, то тепер він взяв за це відповідальність. Також з того часу він почав виконувати всі завдання по роботі, незалежно від того, чи є відпустка чи ні:
«На деяких посадах буває так, що коли береш відпустку, ти пропускаєш певну частину роботи. Тобто не робиш її після відпустки. А у моєму випадку це так не працює. Якщо я беру відпустку, просто відкладаю завдання на потім. Коли повертаюся, повинен зробити все, що пропустив», — сказав програміст.
У зв’язку з необхідністю виконувати більше завдань по роботі та новою високою посадою його зарплата в американській компанії також збільшилася. Вона становила 20, 000 доларів на місяць. Крім цього, киянин отримував фіксований бонус — 60, 000 доларів на рік. Тобто всього 300, 000 доларів на рік. Для американських айтішників це невелика зарплата, а от для українців навпаки високий дохід.
Незважаючи на підвищення рівня доходу, киянин продовжує жити скромно. Значних витрат у сім’ї немає, але завжди є достатньо заощаджень на непередбачений випадок:
«Я практично ніяк гроші не витрачаю. На сім’ю із трьох осіб треба $2500 на місяць на все — з орендою квартири, розвагами. Тримаю у банку $30, 000 на випадок непередбачених витрат і все. Орендую квартиру за $500 доларів, їжджу на старій машині, якій 15 років, і то частіше на пікніки, на роботу добираюсь на метро», — сказав він із цього приводу.
Що необхідно для того, щоб збільшувати свій прибуток у сфері ІТ-технологій?
Київський програміст починав працювати у сфері ІТ за 600 доларів на місяць. За 6 років йому вдалося збільшити дохід до 20, 000 доларів. За цей час він отримав багато знань та досвіду, якими тепер ділиться з новачками та досвідченими фахівцями. По-перше, на його думку, варто звернути увагу на можливість щось пропонувати у менеджменті. Більшість айтішників про це навіть не замислюються, а лише виконують свої обов’язки. Наприклад, основним способом підвищення зарплати на початку кар’єри може бути спілкування із замовником:
«Люди бояться спілкування з менеджером, радіють, коли у великій компанії вони працюють у команді із 30 осіб і їм не потрібно говорити з клієнтом. Мовляв, класно, я сижу, клацаю свій код, і мені не потрібно спілкуватися із замовником. А для мене спілкування із замовником було єдиним та основним фактором підвищення зарплати. Наприклад, у першій компанії я виріс із $600 до $2400, тому що я постійно говорив, що хочу більше, і вони мене підвищували», — сказав київський програміст.
Не менш важливо постійно цікавитись бізнес-процесами в компанії. Фахівець повинен розуміти, навіщо розробляється той чи інший ІТ-продукт і що потрібно для його покращення. Це збільшить шанси стати професіоналом у своїй справі та реалізувати перспективні ідеї, які допоможуть збільшити дохід. А якщо людина залишиться лише ІТ-розробником, то спектр її обов’язків залишиться обмеженим і не буде нових можливостей набагато більше заробляти.
Також у кожного талановитого програміста у Києві є шанс мати зарплату 20, 000 доларів і більше, якщо він напряму співпрацюватиме з іноземними компаніями. Деякі з них готові платити такі самі зарплати, як і американським фахівцям без прив’язки до офісу. Іноземні замовники часто шукають досвідчених ІТ-розробників по всьому світу, в тому числі й в Україні.
Embedded-розробники-початківці заробляють в американських компаніях по 3000-5000 тисяч доларів. Якщо брати участь у нових проєктах та пропонувати ефективні рішення складних завдань, то зарплата буде більшою. При цьому важливо добре знати англійську мову та ІТ-технології. Все це відкриває великі фінансові можливості для київських айтішників.