П’ятниця, 26 Квітня, 2024

ЦУМ – етапи становлення найпопулярнішого столичного магазину

Цей торговий центр притягує всіх любителів краси, моди і шопінгу. Дійсно, ЦУМ є першим у своєму роді в Україні і існує вже понад 80 років. Перебуваючи на центральній вулиці столичного Києва неможливо не звернути увагу на цю сучасну будівлю, яка так гармонійно вписалася в концепцію європейського міста. Але своє місце на перетині вулиці Хрещатик і Богдана Хмельницького ЦУМу довелося заслужіти. “kyiv-future” розповість про всі складнощі, які пережив цей столичний універмаг.

Центральне місце розташування

Кутова ділянка на перехресті 2х центральних вулиць спочатку належала Амалії Шедель, дружині іноземного підданого. На цій ділянці розташовувався прибутковий будинок, який через своє територіальне розташування на вулиці знаходився на піку торгівельної активності. У 1894 році він був проданий київському купцеві і меценату Якову Бернеру. Яків Миколайович, який займався комерційною діяльністю оперативно «налаштував» будинок на прибуток за допомогою рекламних вивісок, які показували потенційним орендарям привабливість цього місця. У прибутковому будинку, крім магазинів, ще знаходився готель «Невський», музей науково-анатомічний та історичний та перукарня. Після смерті Бернера його послідовникам не вдалося зберегти будівлю у власності. Після націоналізації приватного майна в будинку знаходилися безліч установ і організацій, школа на 3м і 4м поверсі і трохи магазинів. Будова було зіпсовано Громадянською війною і пожежами, тому залишки були знесені в мирний час. Через декілька років звели невелику їдальню, а після і її перебудували в звіринець, в якому мешкали безліч дивовижних на той час для Києва тварин – від мавп до крокодила.

Спорудження будівлі

У 1923 році місцева влада на ділянці затіяла масштабне будівництво для «Будинку установ №2», сума була виділена величезна – 2 мільйони рублів (для порівняння, для будівництва Бессарабського ринку знадобилося до півмільйона рублів). У планованій будівлі повинен був бути «Будинок книги» і різні магазини. Але в самий пік будівництва політична стабільність порушилася і змінилися погляди на мистецтво, і замість авангарду на зміну прийшов сталінський неокласицизм. Автор проекту Микола Холостенко намагався врятувати початковий зовнішній вигляд будівлі, але йому не вдалося. Не тільки фасади будівлі довелося поміняти, але і функціональність теж. В кінцевому результаті місцева влада перекваліфікувала майбутній «Будинок установ» в універсальний магазин. Автори проекту всіляко намагалися змінити дизайн будинку, але догодити правлінню не вийшло і все побудоване було знову знесено.

У 1935 року архітектори Данило Фріман і Леонід Мецоян запропонували кілька варіантів майбутнього ЦУМу, і через рік почалося його зведення. Побудували будинок універмагу всього за 2 роки. Початкова площа була набагато менше нинішньої, а ось фасад зберегли до сьогоднішніх днів. Будову зведено з елементами стилю арт-деко і побудована поряд через 20 років Київська міська адміністрація виконана в цьому ж напрямку.

Ексклюзивність центрального магазину

Офіційне відкриття сталося 1 травня 1939 року. Спочатку на нього покладали високу затребуваність і відвідування близько 15 тисяч людей щодня. Ця масштабна будівля захоплювала своїх гостей і перехожих асортиментом і причетністю до архітектурних пам’яток, адже фасад заборонено змінювати при будь-яких реконструкціях. Візитною карткою ЦУМу, що ваблять є вітрини, заповнені тематичними експозиціями.

ЦУМ 21 століття

Довгих 4 роки відбувалося оновлення центрального універсального магазину столиці. Концепцію сучасного торгового центру розробляли українська майстерня Лариси Скорик і архітектурне бюро Benoy з Британії. З 2012 до 2016 на його ремонт і відновлення було витрачено понад 100 мільйонів доларів. Така сума цілком виправдана, адже площа будівлі була збільшена майже вдвічі до 38,78 тисячі квадратних метра, за допомогою настрою 2 поверхів зверху і 3 знизу, включаючи підземний паркінг. Змінивши внутрішній вигляд магазину, початковий фасад був незайманий.

Консультували сучасне перетворення центрального універмагу іноземні фахівці: Філіп Де Бувуар – керівник універмагу Bon Marche у Франції, а першим директором після реконструкції став Брайан Хендлі, що раніше керував центральним універмагом столиці Нідерландів – Амстердама.

На 6 абсолютно нових поверхах універмагу помістилися близько півтисячі магазинів, абсолютно різної цінової політики, в яких успішно поєднані світові бренди і українські дизайнери, товари для дому та декор. Цілий поверх був «відданий» під унікальний фуд-хол з більш ніж 20-ю провізіоними відділами. Верхній поверх розмістив бари та видові ресторани. Побудований паркінг вміщує 180 автомобілів.

Документальний фільм

Столичний ювілей ЦУМу, а саме його 80-річчя ознаменувався документальним фільмом з однойменною назвою «ЦУМ 80» , в якому про становлення Магазину і всі його життєві етапи розповідають сучасні дизайнери, історики і діячі культури. Така думка прийшла в 2019 році команді столичного універмагу, саме в той момент вирішили відтворити одну з популярних вітрин торгового центру 60-х років, в архівах знайшли унікальні фотографії і зібрали спогади тодішніх співробітників.

Сучасний ЦУМ об’єднує не тільки любителів шопінгу. Він припаде до душі цінителям естетики, шанувальникам історії і знавцям мистецтва. Тут можна відвідати концерт на даху, художню галерею, салон краси, з келихом вина помилуватися видом на центральну вулицю столиці і подивитися кіно в найновішому київському кінотеатрі класу преміум, а якщо Ви щось забули або втратили в цьому просторі – організовано Бюро знахідок . Кожен сезон за традицією команда професійних дизайнерів і архітекторів дивує столичних жителів і гостей Києва новими вітринами універсального магазину. Їх робота – це окремий напрямок мистецтва, помилуватися яким може будь-хто.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.