П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історичні таємниці Київських районів

Київ – це величне місто з багатою історією, культурою та неймовірно красивими вулицями. Кожне місто має свої райони, з особливими цікавими фактами, але мало хто знає про них. І взагалі, мало хто знає історію створення району, цікаві факти або загадкові таємниці місця, де проживає. Тож сьогодні ми розповімо найцікавіше про кожен з київських районів. Далі на kyiv-future.

Оболонь

maxresdefault

Взагалі, раніше це місце, навіть, не розглядалося для проживання, адже навесні річки розливалися настільки сильно, що більша частина Оболоні просто уходила під воду. З іншого ж боку, коли річки поверталися у своє річище, поля, що залишались, були досить урожайними. Також на цій території було дуже багато різноманітних тварин, тому якнайкраще місця Оболоні підходили для збору ягід та полювання. 

А от свою назву район отримав, як і італійська Болонья, за місцевість. Так називали місце з просторими полями та великою кількістю озер, які затоплюються під час паводка. 

Ще одним цікавим міфом вважається судження, що озера на Оболоні наповнені Йорданською водою. Чи можливо це взагалі? Але існує легенда про київського паломника. Коли він був у Палестині він впустив свій срібний ківшик, а повернувшись до Києва, знайшов його в озері. Це дозволило існуванню судження про те, що між Палестиною та Києвом існують підземні джерела. 

Що стосується сучасності, то Оболонь побудована у вигляді сотів, з висоти пташиного польоту це дуже сильно помітно. В середині дворів знаходяться лікарні, садочки та школи, такий задум відомого архітектора Григорія Слуцького. Але в народі Оболонь називають Бермудським трикутником, адже там легко можна загубитися, через схожість будинків. 

З 2002 року до Оболонського району входить і курортна місцевість Пущі-Водиці.

Поділ

02xz

Один з найдревніших районів міста. Назва цієї місцини пішла від старословʼянського Подоліє. Так називалася низина, місце біля гори. На Подолі проживали в основному купці та ремісники. А також на Подолі був один з найбільших ринків, який називався Торжище. На Подолі розташований перший жіночий монастир, на території якого є цілюще джерело з великим вмістом заліза. Кажуть, якщо випити з цього джерела можна омолодитися  і стати здоровішим. 

Samson_nahalo_20-go_veka

Контрактова площа стала одним з найперших місць в Києві, де встановили перший фонтан. У 1749 році на Подолі зʼявився Самсон. Була досить цікава історія повʼязана з цим фонтаном, у 1934 році його випадково розібрали. Під час перевірки підготовки до свята, інспектор махнув рукою в бік фонтану і гримнув: “Прибрати!”. Працівники швидко розібрали фонтан, але як потім виявилося зауваження стосувалося гори сміття за ним. Тому фонтан відбудували знову.

Печерськ

старый-киев-pechersk-lavra-и-красивое-выравниваясь-река-dnieper-в-розовом-помохе-68986331

Цей район один із найвідоміших та найдорожчих. Тут велика кількість закладів, модних магазинів та офісів відомих компаній, а ще… печер. Так саме печери дали назву цьому відомому району. Адже печери розташовані у схилах Дніпра йдуть на глибині від 5 до 15 метрів. Найстаріша святиня Києва знаходиться саме над ними. Ближній і дальній комплекс печер мають довжину понад 800 метрів. 

Дарниця

darnkyivcitygovua_6130b83961057

Колись уся лівобережна частина Києва мала назву Дарниця. Існує легенда, що ці землі були подаровані Княгинею Ольгою своєму синові – Святославу. Саме тому і пішла назва Дарниця, від слова “подарована”. Існує ще 2 версії походження цієї назви, але менш відомі. Перша – раніше, тут було місце, де приносили жертви та дари богам, друга версія говорить про те, що на місці сучасної Дарниці колись було багато гостьових дворів, куди приїздили купці з усього світу і привозили дари Київському Князю. 

Ще одна досить цікава версія зʼявилася нещодавно. Говорять, наче ці землі заселялися дуже погано і храми, віддавали землі людям задарма. 

Цікавим фактом є й інформація щодо річки “Дарниця”. Вона існувала на території району ще в 16 столітті  і на ній вже стояли млини. Довжина річки майже 22 кілометри. Сьогодні її більша частина протікає крізь лісову зону, але є й частина,  яка захована у колектор, так, наприклад, джерело річки протікає через будинок, що знаходиться на Харківському шосе, 19. 

Також очисний канал Бортницької станції входить до Дарницького району, його в народі прозивають Амазонкою. Тут, на мілководді, можна побачити зграї рибок Гуппі. Вони не такі яскраві, як в звичайному середовищі свого існування, але вони є і тут, в Києві. 

Троєщина

2_novyj-razmer

Цікавий казус стався і з назвою одного з найбільших районів Києва – Троєщиною. На початку, тут було 2 села Вигурівщина і Троєщина. Вигурівщина отримала назву на честь власника – Станіслава Вигури, Троєщина ж належала до земель Троїцького монастиря, на яких жили мешканці Чернігівської губернії. Коли ж у 70-х роках лівий берег почали активно заселяти, всю Вигурівщину було майже знищено для побудови житлових будинків, а от будинки Троєщини не зачепили. Назву лишили – Троєщина. Тоді розгорівся дуже голосний скандал, адже жителі Вигурівщини були не згодні з такою назвою, тоді й зʼявилася подвійна Вигурівщина – Троєщина. 

Шулявка

Unknown1

Навколо цієї назви існує досить велика кількість теорій і науковці не перестають сперечатися і до сьогодні. Одні говорять, що назва пішла від птаха – шуліки, який мешкав на території лісів цієї місцевості, інші ж кажуть, що походження назви повʼязано з словом “шуя”, тобто ліва рука, і розглядали цю теорію з точки зору правої руки “Десниці” і лівої руки “шуйця”, неначе увесь Київ це людське тіло. Існує ще одна теорія, що назва походить від давнього “Шелвового серця”, де були бої між князівствами. І ця теорія прижилася найбільше. 

У старожилів Шулявка асоціюється з військовим летовищем. Так-так раніше там був аеродром, над яким відомий авіатор Петро Нестеров здійснив “мертву” петлю. А ще раніше тут був відомий храм Марії Магдалини, який, на жаль, був зруйнований у 1935 році. 

Видубичі та Жуляни

Ці два райони мають тісний звʼязок з язичницькими повірʼями. Існує легенда, що до 20 століття Жуляни були Жилянами. Є декілька версій чому саме Жуляни, одна з них говорить про те, що раніше на цій місцевості було святилище словʼянської богині смерті Жели. Інша ж версія говорить, що тут проживали люди, що поклонялися Богу Сонця – Геліосу, а в словʼянській мові “Г” легко перетворювалася на “Ж”.  

1_vydubichi1-825x460

Про Видубичі також існує 2 версії. Перша  розповідає про те, що саме в цьому місці було викинуто на берег ідол древнього Бога Перуна, який скинув у річку Київський князь Володимир Великий під час хрещення Русі.  Друга версія говорить що саме в цьому місці древні жителі переправлялися через річку на дубах, начебто тут була переправа через Дніпро. 

Досить цікава українська історія, якщо зануритися в неї глибше. Можна дізнатися цікаві факти про існування, про які не завжди можуть розповісти вчителі. Кожна назва району – це маленький екскурс в історію українського народу, їх традиції та повірʼя. Сьогодні, ми самі створюємо свою історію, але про коріння памʼятати потрібно. І можливо, жодна з цих версій не є правдивою, але як же чудово вірити в те, про що говорили наші пращури. А ще цікавіше, зануритись у легенди та спробувати уявити собі, якою була місцевість того чи іншого району у далекі часи, чи дійсно на місці Виноградаря вирощували виноград, на Куренівці були самі лише курені, а Теремки назвали Теремками лише тому, що за часів Київської Русі там знаходився величезний будинок (терем), але чий і для чого ніхто й донині не знає. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.