Субота, 27 Липня, 2024

Садиба Міхельсона в Києві: чим знаменитий старовинний особняк

Одним із пам’ятників архітектури столиці є особняк Міхельсона. Це незвичайна садиба, яка складається з декількох споруд. У нашому огляді ми розповімо про її історію, легенди і про стан будівлі. Далі на kyiv-future.

Історія садиби

Київський бізнесмен із Німеччини, Фрідріх Густавович Міхельсон, завдяки бізнесу в сфері нерухомості, в 19 столітті став одним із найбагатших людей міста. Комплекси будинків у Шевченківському районі, якими він займався, в ті часи навіть називали містом у місті.

Міхельсон зі своєю сім’єю жив в особняку по вулиці Пушкінська, 40. У мільйонера було аж  дванадцять дітей, тому він почав забудовувати ділянки на тій же вулиці, за адресами 35 і 37. Планування почалося в 1884 році, а зайнявся проектуванням архітектор Віктор Сичугов. Його роботу продовжив інженер Микола Добачевський. Одним з авторів проекту вказується і якийсь П. Воронцов.

Будівництво знаменитого особняка почалося в 1886 році. Спочатку було зведено два будинки по три поверхи, з фасадами, що виходять на вулицю. А за цими будинками  було побудовано два суміжних флігелі. Будували особняк 10 років.

Міхельсон помер в 1908 році, а до початку революцій ці ділянки належали його спадкоємцям. Однак, в 1919 всю нерухомість націоналізувала радянська влада. Використовувалися будівлі в якості відомчого житла. У 1930-ті було надбудовано додаткові поверхи. До Другої світової тут збиралися будувати ще один чотириповерховий флігель, але ці плани зруйнувалися, на відміну від старих будівель.

Міхельсон зводив   будинки для своїх дітей на совість, тому вони відрізняються міцністю і якістю. Однак той факт, що вони довгий час стояли без реставрації, це новіше їх не робило. При СРСР будівлі довгий час просто не помічали. Реставрацію призначили лише в 1980-і роки, проте коштів не вистачило і проект закинули.

Стан садиби

Стан особняків погіршувався, і до нашого часу вони дійшли вже напівзруйнованими. Реставрувати їх було вирішено вже в сучасності. Був проведений відповідний конкурс, перемогу в якому здобув проект “Будинок на Пушкінській”. У цьому проекті планується зробити в будинках сучасні житлові будівлі, але при цьому зберегти в первозданному вигляді зовнішній архітектурний стиль. Зараз будинки на етапі реставрації, а у проекта є навіть власний сайт.

А зберігати є що. Особливо, якщо говорити про флігелі, які, на подив, побудовані більш вишукано, ніж зовнішній особняк. Садиба в цілому побудована в стилі неоренесанс. Флігелі ж мають ще й елементи бароко.

На фасаді можна побачити жіночий маскарон і букву “М”, як ініціали за першою літерою прізвища Міхельсона. Основна будівля побудовано в червоному кольорі. На всіх особняках присутні кахельні елементи. Знаходиться  об’єкт на вулиці Пушкінська, 33Б, 35, 37.

Легенди

Існує легенда, що  цей маєток не приносив щастя своїм мешканцям, тому там довгий час ніхто не жив. Навіть зараз біля будинку відчувається напружена атмосфера.

Про садибу Міхельсона ходить багато легенд та слухів, які з них чули ви? Розкажіть в коментарях. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.