П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Київ втрачає своє обличчя: ТОП- 7 історичних будівель, які знесли

Багато історичних будівель  у  Києві перетворюються на житлові комплекси та інші забудови. Ми зробили перелік відомих, легендарних будівель, які зникли  із обличчя столиці. Далі на kyiv-future.com.

Флігель Казанського

У 19 столітті архітектор Микола Казанський приїхав до столиці, де став головним архітектором. Він  придбав садибу на вулиці Сагайдачного та перелаштував її. Будівля  знаходилася в небезпечному місці. Тому тут відбувалися постійні зсуви ґрунту. Тож флігель було сильно  пошкоджено. Але архітектор відновив свій маєток, в якому прожив до смерті.  Потім за радянських часів будинок  було націоналізовано.  В 60-х роках будинки садиби Казанського, крім флігеля, знесли через будівництво лінії підземки.  Тож флігель наприкінці 90-х   взяли під охорону. Адже він став   пам’яткою  архітектури.  Однак потім цей статус  у нього забрали через те,  що місцева влада заявила, що   будинок втратив свою цінність.  Тож після цього  затвердили  проект новобудови.

В грудні 2010 року флігель Казанського знесли.  А на його місці збудували бізнес-центр. 

Десятинний провулок

Його знищення є  однією із найскандальніших подій із історичними пам’ятками в столиці. Десятинний провулок   є складовою зони пам’ятки всесвітнього значення та  знаходиться  під охороною ЮНЕСКО. Однак  це не допомогло зберегти провулок. Він став  жертвою махінацій. У 2002 році  міська рада виділила частину провулку в оренду для Української православної церкви Київського патріархату. Після цього  начебто УПЦ КП надали  дозвіл для знищення кількох історичних споруд, і там розпочали будівництво. Після чого відбулися різні акції протесту  киян. Активісти намагалися зберегти  історичний Київ. Однак це не допомогло. Історичний  будинок на Десятинному провулку та  садибу Підвисоцьких  було знищено у 2012 році.

Дім Крістера

Легендарний дім  Вільгельма Крістера,  на вулиці Осиповського, 2-а, який було визнано культурною спадщиною, було знищено. Нагадаємо, що споруді було 130 років.  З 90-х років  будівля  перебувала в аварійному стані.  Це був  двоповерховий дерев’яний маєток  саксонського ткача та садівника Крістера, завдяки йому  столиця стала  зеленим містом. Однак історичну будівлю зруйнували  у 2011 році. Приводом для цього стала  реконструкція. 

Флігель із ромашками

Його було зведено у 1910 році невідомим архітектором, на вулиці Золотоустівській, 35.  На фасаді споруди були квітки ромашки, які наче обіймали одна одну.  Тому виникла легенда про те, що  після візиту  до споруди можна зустріти  кохання та  побудувати сім’ю. У 2011 році об’єкт   став часткою культурної спадщини. Однак через кілька років його визнали аварійним, а всіх мешканців відселили. Так будинок стояв до  2016 року. У ньому сталося дві пожежі. І після цього було визнано, що флігель втратив культурне значення для міста. Його просто  виключили з реєстру архітектурних пам’яток. А забудовник зніс залишки будівлі в 2016 році.

Прибутковий будинок Трахтенберга

На вулиці  Антоновича, 44 знаходився прибудинковий будинок відомого  в столиці інженера-будівельника Абрама Трахтенберга.   Споруду було побудовано  на початку 20 століття в модерновому стилі. Будівля була прикрашена жезлом Меркурія. Тут було розташоване жіноче комерційне училище Володкевич.

Наприкінці 90-х  років споруду визнали пам’яткою архітектури. Потім людей, які там проживали, відселили. Це пояснили планами капітального ремонту  та реконструкцією будівлі. На жаль, відновлення не відбулося.  Будинок  багато років простояв в поганому стані.

Однак п’ятиповерховий будинок знищили  в 2012 році. На його місці побудували новий житловий комплекс «Chicago Central House».

Будівля Центрального гастроному на Хрещатику

У  червні 2017 року вщент згоріла будівля на вулиці Хрещатик, 40.  Однією із причин пожежі 150-річної будівлі  називали підпал. Тут за часів  СРСР  знаходився Центральний гастроном.  Спочатку ця будівля була прибутковим домом,  який ще побудували в  19 сторіччі. У ній працював готель «Номери Кане». Уже  з 1920-их років  тут відкрили продовольчі магазини.  Вони потім  перетворилися на Перший Центральний гастрономом у столиці.  До речі, ця будівля вціліла  після Другої світової війни. У 90- х роках споруда була визнана пам’яткою архітектури.

У 2004 році гастроном перестав працювати. На його місці хотіли побудувати торговий центр. Однак, активісти були проти.  Тож  навколо споруди відбувалися суперечки.  Після того, як вона згоріла, з’явився проект та плани стосовно її  реставрації. Згідно з проектом має залишитися історичний фасад   будинку, який до речі, також  залишиться триповерховим.

Пивзавод на Подолі

У 2014 році припинив  існування відомий Пивзавод на Подолі, який  було збудовано у 1872 році. Він знаходився на вулиці Кирилівській, 35- 41.  Завод  виготовляв та реалізовував пиво та безалкогольні напої. Заснував підприємство   столичний купець Микола Хряков. Він  придбав непрацюючий металургійний завод та заснував там виробництво пива. Тож напій  став популярним  не тільки в столиці.  За часів СРСР підприємство було націоналізовано.   У 90-х роках пивзавод увійшов до  підприємства «Оболонь». А у 2006 році майже 100%  акцій заводу були у власності будівельної компанії «Акроліт». Тож останнє пиво на заводі  виготовили у 2013 році.  Наступного року  підприємство закрили через фінансову неуспішність.  На сьогоднішній день споруди підприємства знаходяться  у поганому стані. Багато із них зруйнувалося. Ніякі реставраційні роботи не проводяться.

Садиба Згорської

Будинок дворянки Олени Згорської в столиці було виконано у стилі модерн. Садибу збудували на початку ХХ століття на вулиці Юрія Іллєнка, 51.  У 2008 році міська влада  віддала ділянку з будинком посольству Казахстану.  Тож у квітні 2011 року цю архітектурну пам’ятку було знищено. У 2017 році на місці історичного маєтку побудували  черговий житловий хмарочос.

На цьому перелік знищених та зруйнованих будівель не завершується. Однак, на жаль, з кожним роком ми втрачаємо архітектурні пам’ятки через чергові забудови. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.