Неділя, 5 Травня, 2024

Михайлівський золотоверхий монастир – унікальна пам’ятка історії

Михайлівський Золотоверхий монастир і зараз являється діючим православним монастирем. Він названий на честь Архангела Михаїла і має також статус кафедрального собору ПЦУ, розповідає “kyiv-future.com.ua“.

Храм почали споруджувати в 1108 році. Його будівництво закінчилось в 1113 році. все це відбувалось під безпосереднім контролем князем Святополком Ізяславичем, який був онуком Ярослава Мудрого. Це було зроблено на базі Михайлівського Золотоверхого собору.

Варто зазначити, що на початку 20 століття храм став семикупольним. В 30-х роках його зруйнували. Відтворення прийшлось чекати досить довго. Тільки в 1997-1998 роках його відновили.  

Варто згадати, що в Стародавньому Києві був одним з найбільших. Його побудували з каміння і цегли-плінфи. Розчин використовували вапняно-цем’яковий. Також була використана техніка “мішаної кладки”.

Мозаїки і фрески були прикрасою на всіх стінах собору. 

Історія величного храму

Монастир у 12 столітті був головним місцем поховань київських князів. 

В 1240-х роках відбувалась монгольська навала. І монастир сильно пошкодили. Всі позолочені бані були зняті. 

Лише в 1496 році його тодішню назву монастир св. Димитрія змінили на монастир св. Михаїла. Тоді ж його і відновили.

На протязі багатьох століть монастир відбудовували і розширювали. І в результаті в 16 столітті він став найбільшим монастирем України. Крім цього він ще й став найбагатшим.

В 1655 році за наказу Богдана Хмельницького верхи церков були позолочені і покриті міддю. Нинішній комплекс келій формується на протязі 19-20 століть.

Коли монастир був зруйнований?

В 1922 році монастир зруйнували. Це сталось після того, як перенесли столицю УРСР до Києва з Харкова. Тоді вирішили, що собор краще знести і збудувати на його місці адміністративні будівлі. В 1934 році проводили конкурс для проекту так званого Урядового центру. Там повинно було бути місце ще й для парадів.

Всі спроби мистецтвознавців для збереження собору владою відкидались.

Перед тим як знищити собор всі фрески і мозаїки перевезли до музеїв, що знаходились в Москві, Ленінграді, Новгороді. “Євхаристія” – це мозаїчна композиція, була перенесена до Софійського собору. Смальтовий розпис відправили до заповідника Лаври. В результаті Урядовий центр так і не збудували.

Коли відновили?

Ще на початку 90-х років 20 століття УПЦ Київського Патріархату почали збирати гроші. З часом стало зрозуміло, що без допомоги держави відновити унікальну пам’ятку буде дуже важко. Було надіслано багато звернень і нарешті 9 грудня 1995 року Леонід Кучма (на той час Президент України) наказав відбудувати монастир.

Відкрили монастир на день Києва в 1998 році.

Євромайдан

Варто відзначити, що під час розгону студентів в ніч на 30 листопада 2013 року, частина з них змогли сховатися на території монастиря від беркутівців. Крім цього тут розгорнули шпиталь.

Вперше за 8 століть дзвони монастиря почали бити на сполох вночі 11 грудня 2013 року. Раніше таке траплялось останній раз в 1240 році під час Монголо-татарської навали. Дзвони скликали безліч киян, які боролись з силовиками, щоб ті не зачистили Євромайдан.

В 2015 році мури Михайлівського монастиря стали Стіною пам’яті загиблих захисників України.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.