Понеділок, 29 Квітня, 2024

Київська телевежа: історія найвищої будівлі в Україні

Київська телевежа — один з головних технічних об’єктів, які забезпечують радіомовлення та зображення на наших телевізорах. Вона знаходиться в історичному місці — на Сирці поряд з урочищем Бабин Яр. Через величезні розміри та унікальну техніку спорудження телевежа є популярною пам’яткою. Як у столиці з’явився і працює цей об’єкт архітектури далі на kyiv-future.

Історія будівництва телевежі у Києві

Спорудження київської телевежі почалося після того, як у місті з’явилося телебачення. У 1953 році в місті було відкрито телецентр і розпочалися перші теле- та радіотрансляції. Тоді тільки починала розвиватись тенденція дивитися телепередачі та слухати радіо, тому не було потреби у забезпеченні зв’язку для сотень абонентів по всьому Києву. Спочатку мешканці міста дивилися передачі на чорно-білому екрані та слухали радіо через репродуктор. Але за кілька років усе змінилося.

У зв’язку зі збільшенням попиту на теле- та радіомовлення виникла потреба у забезпеченні кольорового зображення на телеекранах та звуку в сучасних радіоприймачах. Спеціально для цього за рішенням міської влади у Києві розпочалося будівництво даної споруди. Воно тривало з 1968 до 1973 року. Її спорудження відбувалося на місці цвинтаря за проектом співробітників інституту імені В. М. Шимановського.

У радянські роки будівництво відбувалося за унікальною технологією. Цікавим фактом про київську телевежу є те, що її будували без болтів та заклепок. Спочатку на землі було створено опори та розміщено гідравлічні домкрати вагою 200 тонн. А на них було заздалегідь встановлено зібрану верхню частину конструкції. Будівельні роботи починали з середньої частини від позначки — наприкінці сітчастої частини та спочатку трубчастою антеною.

Верхні елементи телевежі піднімали за допомогою кранів, а під них встановлювали наступні металеві блоки. Далі до неї приєднували 4 опори та розміщували їх на поверхні фундаменту. Таким чином на початку будівництва вдалося збудувати вежу заввишки 240 метрів. Потім з цієї позначки продовжувалося встановлення нових металевих частин для антен. Їх піднімали за допомогою ліфта, що знаходився у центрі вежі. Спочатку будівельники піднімали верхівку, а потім решту частин по порядку методом зверху вниз.

30 липня 1973 року було завершено будівництво київської телевежі. А наступного місяця відбулося її офіційне відкриття. У ті часи її називали «передавальною телевізійною станцією».

Що знаходиться всередині телевежі?

У цьому об’єкті є кілька технічних приміщень. В одній з них біля входу розташовані передавачі сигналів, які передають до антенних веж зображення та звук таких телеканалів. Також вони забезпечують радіомовлення у всій Київській області. Про це повідомив головний інженер київського концерну радіомовлення та телебачення:

«Насправді це не труби, а фідери — простіше кажучи, спеціальні кабелі, якими сигнали від вихідних каскадів підсилювача радіосигналу йдуть до антен телевежі, — пояснює Микола Приходько, — їх розміри обумовлені великою потужністю сигналу, що сягає 50 кВт. Для порівняння: стандартний кип’ятильник має потужність лише 1 кВт», — сказав він, як передає портал interesniy

Все обладнання у телевежі споживає багато електроенергії. За його словами, воно функціонує на електронно-вакуумних лампах і споживає понад 500, 000 квт на годину:

«На місяць ми платимо «за світло» близько 560 тис. грн, тобто споживаємо понад півмільйона кВт/год електроенергії. Стандартний будинок споживає лише 100 кВт/год. Пікове ж навантаження перевищує 500 кВт. Що стосується потужності радіохвиль, що випромінюються, то сумарно всі діапазони видають понад 300 кВт», — відповів Микола Якович.

Одні технічні приміщення знаходяться біля входу до телевежі, а інші на другому поверсі. До них можна піднятися ліфтом. Цікаво, що він рухається швидше за звичайний — 4 м/сек. Таким чином через хвилину можна піднятися на висоту 200 м! З метою безпеки поряд з ліфтом були встановлені сходи висотою близько 8 метрів. Якщо ліфт перестає працювати, співробітники телевежі піднімаються вверх сходами.

На висоті понад 100 метрів знаходиться багато апаратури: передавачі теле- та радіоканалів. В окремому приміщенні знаходиться апаратна центр радіо. Сюди надходять сигнали теле- та радіокомпаній, які розподіляють співробітники по Києву та інші його межі по області.

Цікаві факти про телевежу у Києві

  1. Цю конструкцію видно практично з будь-якого куточка міста, тому вона є популярною пам’яткою. 
  2. Висота телевежі у столиці становить 385 метрів. 
  3. Це перша металева вежа не лише в Україні та у всій Європі. 
  4. У вітряну погоду верхівка вежі може відхилятися на пару метрів. 
  5. Вона була побудована методом «підрощування» зі сталевих труб різного розміру, який у 90-ті роки вперше застосували у процесі будівництва.
  6. Маса цього об’єкта архітектури — 2, 700 тонн. 
  7. На висоті 80 та 200 метрів знаходяться приміщення для керування передачі сигналів теле- та радіокомпаній. 
  8. Усі монтажні роботи проводили за допомогою електрозварювання. 
  9. Телевежа у Києві на 60 метрів вища за Ейфелеву вежу в Парижі. 
  10. У центральній частині конструкції знаходиться труба розміром 4 метри.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.