П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Київ в історичних кордонах: якою раніше була столиця

Більшість міст світу, включно зі столицею України, постійно розширюється, включаючи до складу міста все нові райони і вихваляючись великою площею. Ми вирішили згадати минулий адміністративно-територіальний поділ Києва, про який детальніше розповімо в нашому огляді, пише kyiv-future.com.ua.

Віддалені райони

Аж до середини 20 століття на деяких частинах правого берега, таких як: Борщагівка, Оболонь, Голосієво, Сирець і Виноградар, Святошин і не тільки розташовувалися київські дачі. Все це було передмістям.

Безсумнівно, всі ці райони і в 19 столітті були заселеними. Але це було не те місто, яке відоме сьогодні. Сучасні житлові масиви, за типом Академмістечка, Позняків і Троєщини або Теремків побудовані на місці старих сіл, в давні часи перебували за межами Києва. До сьогоднішнього дня столиця значно розширилася.

Наприклад,  Деміївка виникла в 19 столітті і явно пов’язана з якоюсь людиною Демея. Хоча чи був такий – історія не дала для нас жодної зачіпки. Приблизно те ж і з Дарницею. Як висновок, що хтось щось комусь презентував, однак конкретного пояснення немає. Трохи ясніше справи йдуть з Сирцем і Борщагівкою. Масив Борщагівка (Святошинський район), ймовірніше, названий від річки “Борщівка”, на берегах якої виростав борщець, або щавель (з якого готували відмінний борщ), а Сирець – чи то від великої і постійної вогкості в тому районі, чи то від виготовленної там цегли, сирцю. Одна з найбільш таємничих назв Києва – Шулявка – йде витоками в Давню Русь. Лише тоді ця місцевість називалася злегка по-іншому – Шелвів борок (так іменували низький ліс). Потім непросте для вимови слово перетворилася в Шулявку.

Інтенсивне зростання міста

Зростання міста інтенсивно продовжилося і в 20 столітті, особливо після закінчення Другої світової війни (в кінці 1943 р, перед звільненням Києва, місто було спустошене і зруйноване, населення скоротилося до 180 тисяч осіб). Після закінчення війни житлове питання стало однією з основних проблем. Допомогти нові технології в будівництві, зводити будинки стали з готових блоків – майже як в дитячому “Лего” конструкторі. Збирали не тільки дома, а відразу цілі мікрорайони – з магазинами, дитячими садками, школами та іншою інфраструктурою. Тому дуже швидко виросли житлові масиви – Відрадний, Чоколівський, Микільська та Південна Борщагівка. Місто впевнено розросталося.

Лівий берег

Зокрема масово забудовувати почали Лівий берег. Аж до середини 20 століття, більша частина лівого берега була за містом. На Дарниці розташовувалися київські дачі. Застосування гідронамиву (гідромеханізації земляних робіт) дало можливість розпочати будівництво в колишніх низинах, які раніше були заплавами або заливними луками. Так виросли Березняки і Русанівка, пізніше Харківський масив і Позняки.

Житловий масив Троєщина приєднався до Києва у 1980 роках. З самого початку на лівому березі Дніпра розташовувалися 2 села – Троєщина і Вигурівщина (отримувало назву по імені власника – дворянина Станіслава Вигури). А неподалік розташовувалися володіння Троїцького монастиря, на яких розселилися жителі Чернігівської губернії. Однак якось вийшло, що цілий район назвали Троєщиною. Масова забудова мікрорайону почалася після 1985 року.

На цьому перелік нових районів в столиці не завершується. А яким ви пам’ятаєте Київ? Пишіть в коментарях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.