Субота, 27 Квітня, 2024

Київський річковий вокзал: коли будувався і як виглядає зараз

Однією з головних визначних пам’яток столиці є Київський річковий вокзал, який знаходиться на Поштовій площі, яка розташована в Подільському районі.  В нашому огляді ми детально розповімо про його історію. Коли його збудували, в якому стані вокзал зараз та  для чого він призначений.

Історія вокзалу

Київський річковий порт ще здавна функціонував на Подолі. Саме ця історична місцевість була в місті головною торговельною зоною, і багато товарів привозили по Дніпру на кораблях. У 19 столітті  човни і кораблі почали ходити по річці особливо активно, і пристаней з’явилося досить багато. У 1858 році було створено «Товариство пароплавства по Дніпру і його притоках». Між водними перевізниками почалася серйозна боротьба за клієнтів. Але нова гавань з’явилася в 1897-99 роках, пише kyiv-future.com.ua.

На момент будівництва, Київська гавань виявилася найбільшою в Російській імперії і однією з найбільших в Європі. Тоді її назвали на честь Миколи II. Офіційно відкритий порт  був 1897 році. З тих пір Київський річковий порт функціонував багато десятиліть. А згодом був побудований і вокзал, про який піде мова далі. Уже в 90-х роках порт став відкритим акціонерним товариством.

Будівництво вокзалу

Нова будівля Київського річкового вокзалу з’явилася вже в середині 20 століття. А саме в 1953-1961 роках.  В мережі навіть є фотографії, на яких зображений ще недобудований корпус.

Будівля має різні рівні. З боку Дніпра в ньому цілих чотири поверхи, в той час як з Поштової площі – лише два. Входи на вокзал знаходяться з двох сторін, і між ними можна спуститися по зовнішніх сходах, з площі до пристані.

У центральній частині будівлі знаходиться вежа апаратного зв’язку, сигналізації та огляду фарватеру. За стилістикою, ця вежа нагадує вітрильну щоглу. На решті поверхів розташовувалися адміністративні та господарські служби, а також касова зала, камери схову, ресторани, і навіть пошта. В інтер’єрі при будівництві була використана мозаїка художників.

Сучасний стан

У 2012 році вокзал закрили на реконструкцію. Але за цей період, до 2015 року, його стан погіршився. З 2016 змінилися власники і почалася капітальна реставрація будівлі, і планувалося, що в ній відкриється сучасний туристичний центр з ресторанною галереєю, нічними клубами і навіть відкритим басейном. Площу при цьому мали розширити. На сьогоднішній день, реконструкція знаходиться в процесі. Будівля на ремонті.

До слова, в 2016 ж році річковий вокзал отримав статус нововиявленої пам’ятки архітектури. Зараз з боку Дніпра, біля вокзалу, обладнано велике кафе, а по набережній гуляє багато киян та туристів.

Незважаючи на те, що будівля вокзалу закрита, річковий порт функціонує. З пристані регулярно відправляються прогулянкові теплоходи, катери і яхти. Прогулянки з причалів по Дніпру організовуються  щодня.

На цьому цікаві факти про річковий вокзал не завершуються. А яким ви пам’ятаєте столичний річковий вокзал? Пишіть  в коментарях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.